Sponsor Reklam

Yeni Kredi Yasası – Kredi Kartı Taksit Sayısı arttı mı?

Yeni Kredi yasası hakkında bilgiler

Kredi kartı taksit sayısı arttı mı? Geçtiğimiz aylarda Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada kredi kartları ve banka kredileri ile ilgili yeni düzenlemeler hakkında bilgi verildi. İhtiyaç kredilerinde daha öncesinde en fazla 36 taksit hakkı bulunuyordu. Fakat tüketicilerden gelen yoğun talep karşısında hükümet yeni yasal düzenlemeler yaparak ihtiyaç kredisi için vade sayısını 48 ay olarak belirledi. Böylece yapılan bu düzenleme ile kredi kartı borçları da 72 ay olacak şekilde yapılandırılabilecek.

Yeni düzenleme ile kredi vadeleri nasıl oldu

Yapılan yeni düzenlemeye göre 27 Eylül 2016 tarihi itibariyle ihtiyaç kredileri 48 aya kadar taksitlendirilecek. Yine aynı düzenleme ile kredi kartı borcu olanlarda 72 ay olarak vadelendirme yapabilecek. Kredi kartlarında ne kadar taksit yapılabilmekte? Hükümet tarafından yapılan yeni düzenleme ile resmi gazetede yayınlanarak yeni taksit sayısı seyahat acentaları, Havayolları, konaklama, taşımacılık, Sosyal Hizmetler, sağlık gibi harcamalar için 9 ay olarak uygulanacak. Elektronik eşyalarda 6 ay olarak uygulanacak.

Cep telefonuna kaç taksit yapılıyor?

Cep telefonu tablet bilgisayar gibi elektronik ürünlerin kredi kartı ile alınması için 9 taksit yapılabilecek. Yeni Kredi yasasında nelere dikkat edilmelidir.

[caption id="attachment_2451" align="alignleft" width="300"]48 48[/caption]

Kredi kartı taksit ve harcamaları ile ilgili düzenlemeler

Hükümetin yaptığı yeni kredi kartı taksit ve harcamaları ile ilgili düzenlemeler dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Vatandaşlar özellikle kredi kartını gereksiz yere harcamaktan çekilmelidir. Taksit sayısı artsa da vatandaşlık geliri oranında harcama yapmalıdır.

Kredi kartı borcu yapılandırma

Kredi kartı borcunun yapılandırmayı hesap eden vatandaşlar aslında bir gerçeği gözardı etmektedir. Vade sayısı ne kadar artarsa ödenecek toplam faiz oranı faiz oranı giderek artacaktır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse;

2500 lira kredi kartı borcu olan bir tüketici, bunu 72 ay olarak yapılan taksitle geri ödemesi 3500 ile 4500 lira arasında olacaktır. Bu sebeple gereksiz yere kredi kartı borcu yapılandırma yoluna gidilmelidir.

İhtiyaç kredilerinin 36 aydan 48 aya çıkarılmasının ne avantajı var

Bireysel kredi müşterileri açısından ele alındığında ihtiyaç kredilerinin 36 Aydan 48 aya yükseltilmesi aslında kredi kartı örneğinde olduğu gibi daha fazla faiz ödemek anlamına gelmektedir. Eğer imkanınız varsa zorunlu olmadıkça Kredi çekmeyin. Yine imkanımız varsa çektiğiniz kredilerin vadesini her zaman minimum olarak taksitlendirmeye özen gösterin.

Ayrıca Gözatın

Ev Hanımlarına Evde Ek İş

İnternettin oldukça gelişmesi üzerine insanlar artık evlerinde kolaylıkla ek iş bulabilir hale gelmiştir. Günümüzde insanlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir