Ev / 5N1K / TİYATROCU KİMDİR NE İŞ YAPAR
Sponsor Reklam

TİYATROCU KİMDİR NE İŞ YAPAR

İnsanların en çok sevdiği sanat türlerinden birisi olan tiyatro, hayatımızın sahneye yansımış şeklidir. Tiyatrocu ya da tiyatro oyuncuları eğitim almış, yetenekli insanlardır. Sahnede rol yapacak kişiye ihtiyaç vardır ki en canlı sanat dalı olan tiyatroda tiyatro oyuncuları rol yaparak hem eğlenir hem eğlendirir. Bu rol seyirciyle arasında hiçbir engel olmadan bire bir yapılan canlandırma şeklindedir. Elbette tiyatro oyuncuları, bir yönetmen tarafından daha önceden kendisine seçilen uygun rolü inceler ve kendisine verilen rolü en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan kişidir.

Tiyatro oyuncusu olmak isteyenlere öncelikle çalışacakları mekanın daha çok kapalı ortamlar olacağını, çok ender de olsa açık havada da işini yapabileceğini hatırlatmakta fayda var. tiyatro oyuncuları genelde büyük salonlarda ve bazen de açık havada temsil verirler. tiyatro oyuncusu olacak kişilerin bu bakımdan sesini iyi ayarlaması gerektiğini söylemekte fayda var. Tiyatro oyuncusu olarak görev alan bir kişi rejisör, makyajcılarla ve kostüm uzmanları ile de uyum içinde sürekli çalışacağını bilmelidir.Tiyatro oyuncusu olan bir insan, oyunda kendi üzerine düşen rolü kendi başına çalışarak ve kendi yeteneklerini kullanarak, aynı zamanda oyunu yöneten yönetmenin denetiminde önceden prova yapar ve provalar olgunlaşınca oyunu en iyi şekilde temsil ederek gününde ve saatinde oyun ekibi ile birlikte oynar.

KİMLER TİYATROCU OLMALIDIR

Tiyatro oyuncusu olacak bir kişinin başarı ya da başarısızlığı seyircinin ilgisine göre belirlendiğini, bu sebeple de başarıyı yakalayabilmek için rolünü çok iyi yapması gerektiğini, hayatını idame ettirebilmek için seyirci tarafından beğenilmesi gerektiğini, işini ve hayatını devam ettirebilmesi için her türlü çabayı göstermesi gerektiğini, sürekli kendini yenilemesi, kültürel ve sanatsal açıdan iyi bir alt yapı oluşturması gerektiğini bilmesi gerekir.

TİYATRO OYUNCUSUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR

Tiyatro oyuncusu olmak, düzgün bir beden yapısına, aynı zamanda çok iyi bir ses gücüne ve güçlü bir hafızaya sahip olmak demektir. Tiyatro oyuncusu olacak kişiler başkalarının duygu ve düşüncelerini önceden sezebilen, başkalarının davranışlarından ve hareketlerinden durumu sezinleyen, duruma göre hareket edebilen, yeteneklerini, üretkenliklerini, coşkusunu anında değiştiren, düzenli, kurallı, kararlı kimselerdir. Tiyatro oyuncusu seyirci ile iç içe, karşı karşıya olduğunu çok iyi bilmelidir ve eğer olur da bir aksilik olursa durumu kurtarmak için pratik zekaya sahip olmalıdır ki seyirciler hayal kırıklığına uğramasın. yoksa aksi bir durumda tiyatro oyuncusunun geleceği riske girebilir. Tiyatro oyuncusu olmak demek, topluma karşı birtakım sorumlulukları yerine getirmek için mesajlar vermek, yaşanılan tecrübelerden harekete geçerek sosyal kültürel ve ekonomik olayların yorumlanmasını, eser içeriğindeki kişilikleri ile seyirciye ya da dinleyiciye yansıtarak, sanatını en iyi şekilde icra edebilmek demektir. Bu bakımdan tiyatro oyuncusu güçlü eğitici rol üstlenmektedir. Sanatını sinemacılığın gelişmesi için, görsel ve yazılı medyanın çok yönlü gelişmesine katkı sağlamak için de kullanmalıdır.

TİYATRO SANATÇILARININ İŞ İMKANLARI

Tiyatro oyuncusu olan bir kişi devlet tiyatrolarında, belediye tiyatrolarında, şehir tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda temsil yapabilir. Yine aynı zamanda TRT, özel televizyon ve radyolar, film şirketleri, video kuruluşları, reklamcılık sektörü gibi farklı kurumlarda da oyun yazarlığı, tiyatro metni, dramatik metin, gibi görevlerde alabilirler. [caption id="attachment_2028" align="alignleft" width="300"]TİYATROCU KİMDİR TİYATROCU KİMDİR[/caption]

TİYATROCU OLMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİM NEDİR

Tiyatrocu olabilmek için üniversitelerin devlet konservatuvarları, dil ve tarih coğrafya fakültesi, müzik ve sahne sanatları fakültesi, güzel sanatlar fakültesine bağlı tiyatro bölümlerinde eğitim alması gerekmektedir. tiyatro oyunculuğu için gereken eğitim 4 yıldır ve eğitim süresi boyunca öğrencilere farklı dersler verilerek konuşma ve ses eğitimi ,enprozasyon, yazarlık, eleştiri inceleme, dünya tarihi, türk tarihi, türk tiyatrosu, sahne çalışması, metodoloji, dramatik yazarlık, tiyatro kuramları, mekan bilgisi, sahne bilgisi gibi sürekli iletişim gerektiren dersler verilmektedir. Tiyatro oyunculuğu sürekli uygulama gerektiren bir meslek olarak göze çarpmaktadır. Bu sebeple usta çırak ilişkisine çok önem verilmektedir. Tiyatro oyunculuğu tecrübe gerektiren bir meslek olduğu bilinmelidir ki işin en zor kısmı oyunu oynamadan önce sürekli yapılan provalar ve inceleme-araştırma eğitim aşamasıdır. Maaşı da oyuncunun yeteneğine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ayrıca Gözatın

2. El Araç Alış Satış

2. El Araç Alım-Satım İşlemleri  Geçmiş dönemlerde bir araç sahibi olmak bir apartman dairesi ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir