Ev / Meslek tanıtımları / Telekomünikasyon teknisyeni – Haberleşme sistemleri teknisyeni
Sponsor Reklam

Telekomünikasyon teknisyeni – Haberleşme sistemleri teknisyeni

Telekomünikasyon teknisyeni kimdir ne iş yapar

Telekomünikasyon teknisyeni kimdir, ne işe yarar? Haberleşme alanında mevcut sistemlerin her türlü bakım, kontrol, montaj ve onarım işlemlerini yapan ve belli bir periyot içerisinde gerekli işlemleri düzenli olarak sisteme dahil eden personele denir.

Telekomünikasyon teknisyeninin görevleri nelerdir

Haberleşme sistemleri teknisyeni her türlü hesaplama ve ölçüm uygulamalarını yapmalıdır. Elektrik bağlantıları ve devre sistemlerini yapar her türlü elektronik uygulamaları hazırlar. Hazır ofis programlarını kurar gerektiği durumlarda bilgisayar destekli tasarımlar hazırlar. Yerel haberleşme ağı ve tesisatı kurabilir her türlü onarım ve bakımı arızayı tespit ederek çözüm bulur. GSM telefonların arızalarını bulur ve tamir eder. Anten sistemlerinin kurulumunu ve tamiratını yapar. Uydu ve anten sistemlerindeki her türlü onarım ve arıza işlemlerine bakar.

Telekomünikasyon teknisyeni olmak için gerekli özellikler

Göz ve el koordinasyonu uyumlu olmalıdır. Bilgisayar fen bilimleri teknoloji ve yabancı dil konularında başarılı olmalıdır. Kapalı mekanlarda çalışmayı sevmelidir. Sabırlı tedbirli ve dikkatli kişiler olmalıdır. Sorumluluk alacağı için herkesle işbirliği yapmalı ve sorumluluğu yerine getirmelidir.

Haberleşme teknisyeni nerelerde çalışır

Günümüzün teknoloji çağı olması sebebiyle haberleşme cihazlarının imalatı yapılan bölümlerde, haberleşme sistemlerinin atölyelerinde fabrikalarında çalışırlar. Ayrıca bakım montaj onarım ile ilgili haberleşme cihazlarının olduğu her ortamda görev alabilirler. Bazı durumlarda açık alanlarda çalışma şansları mevcuttur.

[caption id="attachment_1721" align="alignright" width="300"]Telekomünikasyon teknisyeni Telekomünikasyon teknisyeni[/caption]

Haberleşme sistemleri teknisyeni olmak için hangi eğitimi almak gerekir

Anadolu Teknik Meslek liselerinde ya da endüstri meslek liselerinde Telekomünikasyon bölümünde eğitime başlamak avantaj sağlar. Daha sonra isteyenler kendini geliştirerek elektrik elektronik mühendisliği teknoloji, sistemleri mühendisliği bölümlerinde okuyarak ilerleme yapabilirler.

Haberleşme sistemleri ya da Telekomünikasyon teknisyeni iş kurma fırsatları nedir

Telekomünikasyon Teknisyenleri her türlü haberleşme cihazlarının imalatı yapılan yerlerde ya da bakım onarım kurulum gibi faaliyet yürüten TRT, Türk Telekom, silahlı kuvvetler, resmi şirketleri ya da özel iletişim şirketlerinde çalışma fırsatları bulunmaktadır.

Telekomünikasyon teknisyeni ne kadar maaş alır

Haberleşme teknisyeni yada Telekomünikasyon teknisyeni olan bir kişi çalıştığı kurumun ihtiyaçları doğrultusunda maaş almaya hak eder. Bu maaş Yerine göre 2000 lira yerine göre 5000 lira olabilir.

Gastronomi uzmanı kimdir ne iş yapar?

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir