Sponsor Reklam

Tapu İşlemleri Süreci

Tapu işlemleri hakkında bilgilendirme

Herhangi bir gayrimenkul satın olarak mal sahibi olma düşüncesinde olanların bilmesi gereken konular vardır. Tapu işlem süreci nasıl yürür bunu sizlere kısaca özetleyeceğiz. İlk defa ev sahibi olan insanların kafasına takılan önemli soru Tapu işlem sürecidir. Bu işlem nasıl yürür, ne yapılması gerekir, hangi belgeler hazırlanmalı, sizlere özetleyelim.

Eğer konutunuzu kredi çekerek aldıysanız o zaman sizin için toplu işlem süreci biraz farklı işleyecektir.

Herkes güzel bir mekanda yaşamak ister. Bunun için de önce yerleşim birimini seçer, daha sonra iyi bir konumda konut satın almak için araştırmaya koyulur. Herhangi bir gayrimenkul satın almadan önce mutlaka tapu sürecinin iyi bilinmesi gerekmektedir.

[caption id="attachment_2551" align="alignleft" width="300"]TAPU İŞLEMLERİ TAPU İŞLEMLERİ[/caption]

Tapu işlem süreci 

Tapu dairesine gitmeden önce yapılması gerekenler olduğu gibi gayrimenkul satın alındıktan sonra Tapu dairesinde yapılması gereken işlemler olduğunu da bilmek gerekir.

Bunları size kısaca özetleyelim.

Tapu dairesine gitmeden yapılması gereken işlemler

Yapılması gereken en önemli iş, satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulün dükkan, daire ya da olsa her neyse bir fotokopisini çektirmek gerekir. Bununla bağlı bulunduğunuz yerel yönetime yani belediyeye gidip gayrimenkulün borcu olup olmadığını sormalısınız. Burada satın almayı düşündüğünüz konut daire, dükkan, arsa... Her neyse imar bilgilerini de sorabilirsiniz.

Belediyeye gitmeden önce yanınızda mutlaka;

  • 2 tane vesikalık güncel fotoğraf
  • Nüfus cüzdanının fotokopisi
  • Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulun fotokopisi

yanımızda bulunması gerekir.

Tapu dairesinde hangi işlemler yapılır

İşlemlerinizin seri bir şekilde getirilebilmesi için önceden sizden istenen belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Hem satıcı hem alıcı için gerekli olan gayrimenkulün belediye rayiç belgesi, gayrimenkulun tapu su ve eğer ipotek yapılacaksa ipotek belgesi de mutlaka yanınızda olmalıdır.

Tapu dairesinde randevu alma

https://randevu.tkgm.gov.tr/tr/Appointment/Agreement likine gidin.

Tapu dairesinde randevu almanız çok önemlidir. Sonra getirdiğiniz belgeleri memura göstererek işlemlerinizi başlatmalısınız. Bunun için başvuru onayı almanız şarttır. Tapu dairesinde işlemlerinizin yapılması için randevu verilecektir. Size verilen randevu saatinde giderek işlemlerinizin yapılabilmesi için tapunun harcı ödenmesi gerekir.

TAPU RANDEVU SİSTEMİ

Size verilen randevu saatinde, tapu harcını ödediğiniz dekont ile birlikte gitmelisiniz. Size verilen randevu saatinde hem satıcı hem alıcı tapu dairesinde hazır bulunmalıdır. Sizlere ilgili belgeler imzalatılarak satış işlemleri tamamlanmış olur.

Elbette öncesinde  Akit odasında imzaları atmadan önce satıcı alıcıdan parasını mutlaka almalıdır. Bu işlemleri sırasıyla düzgünce yapmak için her şeyi sorarak danışarak yapmanızda fayda vardır.

Tapu İşlem süreci hakkında sizlere bilgilendirme yaptık. Bu durum küçük farklılıklar gösterse de bütün tapu dairelerinde yaklaşık aynı şekilde yürütülmektedir.

Ayrıca Gözatın

Bilgi Çağında Yaşamak

BİLGİYE ULAŞMANIN YOLU Bilgi çağı nedir? Dünya bilgisiz, düşünemeyen ve hazırcı insanlar için tersine dönmeye başladı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir