Sponsor Reklam

Sivas Ekonomisi – Sivas İş Fırsatları

 Milli Mücadelede mihenk taşı görevi üstlenen illerimizden Sivas ekonomisi ve Sivas iş fırsatları hakkında yaptığımız araştırmaya sizlerle paylaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı'mızın ilk yıllarında önemli kararların alındığı Sivas ilimizde ekonomik faaliyetler yavaş yavaş artmaktadır.

Özellikle gençlere, üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalar dikkat çekmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında önemli bir hamle yapılmış sanayi tesisleri açılmıştır. Cumhuriyetimizin hızlı bir atılım yaptığı 1930'larda ekonominin lokomotifi ve temel belirleyicisi kamu yatırımları olarak dikkat çekmiştir. 1940'larda Sümerbank, çimento fabrikaları açılmış ve önemli iş fırsatı sağlanmıştır.

Ancak yetmişlerde bu atılım yavaşlamış diyebiliriz. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Sivas'ta ekonomi biraz canlanmış Devlet Demiryolları Fabrikaları, çimento fabrikası, Keramik fabrikası gibi kamu ve özel sektöre ait fabrikalar art arda açılmıştır.

[caption id="attachment_2503" align="alignleft" width="300"]SİVAS EK İŞ SİVAS EK İŞ[/caption]

Sivas iş imkanları

Sivas iş fırsatları açısından bu dönemde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Küçük ölçekli olarak kabul edilecek karamela, lokum, şeker fabrikaları, kürek, karyola, madeni ev eşyaları imalathaneleri, sabun, soda imalathaneleri, halı fabrikası, gümüş işletmeciliği, bakırcılık, bıçakçılık, kerestecilik gibi faaliyetler hızlı bir şekilde artmıştır.

O günden bugüne kadar önemli değişimler gelişmeler yaşanmıştır. 2000'li yıllarda Sivas ekonomisi istenilen seviyeye gelmemiştir. Bu sebeple Türkiye'nin en çok göç veren illerinden biri konumuna gelmiştir. İstanbul ilimizin önemli bir kısmı Sivaslı vatandaşlarımız tarafından tercih edilmiştir. Sebebi de Sivas ekonomisi ve iş fırsatları giderek azalması olarak açıklanabilir.

Son zamanlarda bütün illerimizde olduğu gibi Sivas şehrimiz de gerek kamu yatırımlarından gerek özel sektörden payına düşeni almaya başlamıştır. Türkiye genelinde olduğu gibi kırsaldan şehre göç hızlı bir şekilde artmaktadır. Bunun sonucunda da büyük şehirlerde işsizlik, geçinme, eğitim, ulaşım gibi farklı sorunlar ortaya çıkmıştır.

[caption id="attachment_2499" align="alignleft" width="300"]HANIMLARA EK İŞ HANIMLARA EK İŞ[/caption]

Sivas iş olanakları

Sivas'ta geçilmekte zorlana insanlara farklı iş imkanları bulunmaktadır. Sizler de çevrenizde size sunulan farklı iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Sivas ilinin nüfusu 600 binden fazladır. İstanbul'da ise Sivas'taki nüfustan daha fazla Sivaslı bulunmaktadır. 710 binden fazla Sivaslının İstanbul'da hayatını sürdürdüğünü söyleyebiliriz.

Sivas ilinden istihdam edilecek işletme sayısı yeterli düzeyde düzeyde değildir. Türkiye'nin istihdam oranı yüzde 43 civarında iken, Sivas ilimizde bu rakam yüzde 36'lar civarındadır. Sivas ili Türkiye'de ekonomik açıdan kırk dokuzuncu sırada bulunmaktadır.

Sivas'ta iş imkanı

Sonuç olarak Sivas'ta durum pek iç açıcı değildir. Ancak her şeye rağmen Sivas'ta iş imkanı sunan işletme kişi kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bunları mutlaka değerlendirmekte fayda var. Özellikle genç nüfusun para kazanabileceği farklı alternatifler vardır. İnternetin değerini bilerek biraz araştırma yapıldığı takdirde evde çalışarak para kazanma fırsatı da bulunduğunu hatırlatalım.

[caption id="attachment_2501" align="alignleft" width="300"]Akademisyenlere ek iş Akademisyenlere ek iş[/caption]

Sivas'ta evde iş imkanı

Bazı kurumlar artık evden çalışacak elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Sivas evde ek iş imkanı olarak para kazanılacak farklı iş fırsatları olduğunu hatırlatalım. Siz de bu fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Sivas ekonomisi ve Sivas iş fırsatları hakkında sizlere özet bilgiler sunduk. Her şeye rağmen  Sivas iş imkanları bulunduğunu hatırlatalım.

Ayrıca Gözatın

Evde Makyaj Seti Paketleme İşi

Evde ek iş imkânlarına yeni eklenen ve özellikle bayanlar tarafından ilgi gören evde makyaj seti …

Bir Yorum

  1. Sivas merkezde ikamet ediyorum ek iş yapmak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir