Sponsor Reklam

Nasıl birikim yapılır para nasıl biriktirilir

Kazanılan para harcamadan nasıl çoğaltılır sizlere konu hakkında ipuçları vereceğiz. Para harcama alışkanlığı giderek artan bir süreçte nasıl para biriktirilir anlatması kolay değil. Fakat biz yine de size kısa ipuçları verelim. Bizim tavsiyelerinize uyan insanlar birikim yaparak bir kenarda para sahibi olur.

Hayat şartları ne getireceği belli olmaz. Özellikle Türkiye gibi ekonomisi sürekli iniş çıkış içinde olan bir ülkede yarına güvenip parasız kalmak pek akıllıca değildir. Atalarımızın çok güzel alışkanlıkları vardı. Bir kenarda 'Kara Günler İçin Birikmiş Param Olsun' derlerdi. Mutlaka kefen parası, kara gün parası gibi isimler altında bir kenarda birikimleri olurdu.

Bu alışkanlık bizim güzel bir kültürümüz. Birine borç vermek amacıyla, oğlunu, kızını evlendirmek, darda kalana yardım etmek için kıyıda köşede birikmiş para, altın, döviz olması gerekir.

Sizler de mutlaka bu güzel alışkanlığı edilmeye çalışın. Hayat ne getirir kimse bilemez. Günün birinde maaşınız verilmeyebilir, hastalanırsınız büyük bir büyük miktarda bir paraya ihtiyacımız olabilir.

Yani kısacası, Kıyıda köşede birikmiş paranın olması fena olmaz. Zor durumda kalırsanız namerde muhtaç olmayın.

Nasıl para biriktirilir sizler bunu kısaca özetleyelim. Siz yapabileceklerinizi uygulayabildiklerinizi hayata geçirin. Böylece bir miktarda olsa köşede birikmiş paranız olur.

Nasıl birikim yapılır

Öncelikle güzel bir planlama yapmak gerekir. Ne kadar gelirim var, ne kadar harcamam var, ne kadar para artırabilirim. Bunu hesaplamanız gerekmektedir.

Mutlaka belli miktarda paranız artması gerekir. Elbette gelen paranın hepsini harcayabilirsiniz, ancak gereksiz gider kalemlerini iptal etmenizi rica edeceğiz.

 İhtiyacımız olmayan keyfi olarak adlandırılan harcamalarını azaltın.

İhtiyaçlar mutlaka alınmalıdır, ancak istekler sınırsızdır gereksiz isteklerinize birazcık gem vurun. Harcama kalemlerinizi sınırlandırın.

[caption id="attachment_2617" align="alignleft" width="300"]KREDİ KREDİ[/caption]

Kredi kartı kullanımından uzak durun

Yani sizin olmayan parayı harcamayın. Kredi kartları tamamen amacı dışında kullanılmak için insanlara verilmiş adı üstünde kredi amaçlı, paradan para kazanma düşüncesinde insanlara verilen bir karttır.

Kredi kartı yerine maaş kartı ya da banka kartı kullanın. Banka kartı sizin kendi mevcut paranızı temsil eder. Banka kartında hesabında para varsa harcama yaparsınız. Yoksa harcamazsınız. Kredi kartı tam tersidir kredi kartında para olmasa bile limitiniz kadar borçlanmış sayılırsınız. Bu sebeple kesinlikle kredi kartı kullanımından uzak durmalısınız.

Kredi kartları kullanıldığı sürece para biriktiremezsiniz bunu kafanıza sokun.

Para biriktirmek için ne yapmalıyım

Para biriktirmek için öncelikle kendimize söz vermelisiniz. Bu ay şu kadar bir kenara ayıracağım gibi. Örneğin geliriniz 2000 lira ise her ay 500 TL bir kenara ayıracağım, kesinlikle harcamayacağım, diye kendinize söz vermelisiniz. Bu 500 lirayı da maaşınızı alır almaz farklı şekillerde değerlendirmek için yatırım yapmalısınız. kalan 1500 lirayı dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Ancak ayırdığınız 500 TL kesinlikle dokunamazsınız.

Nasıl para biriktirilir, nasıl para birikimi yapılır sizlere kısaca ve öz olarak anlattık. Sizler de iradenize sahip çıkın Kara Günler için mutlaka birikim yapın.

Ayrıca Gözatın

Ev Hanımlarına Evde Ek İş

İnternettin oldukça gelişmesi üzerine insanlar artık evlerinde kolaylıkla ek iş bulabilir hale gelmiştir. Günümüzde insanlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir