Sponsor Reklam

Kurşun Kalem Nasıl İmal Edilir

Kurşun Kalem İmalatı

Kurşun kalemin tarihi on sekizinci yüzyıla kadar dayanıyor. Kurşun kalemin icadı için granitin bulunmasıyla saf haldeki bu maddenin kil ile karıştırılarak ahşap bir göz içine konmasıyla bugünkü kurşun kalem ortaya çıktı. Teknolojinin gelişmesiyle kurşun kalemin kullanımı değişmese de üretimi biraz farklılıklar göstermiştir. Teknolojik gelişmeler sayesinde her gün yüz binlerce kurşun kalem üretilmektedir.

Kurşun Kalem Nasıl Yapılır?

Kurşun kalemin nasıl üretildiğini anlatmaya çalışalım. Altıgen ve yuvarlak şekillerde üretilen kurşun kalemler, klasik kurşun kalemler, ahşap gövdelidir. Çünkü kullanımı kolay olması sebebiyle kanada kavağı kullanılmaktadır. adının kanada olmasına bakmayın siz, bu kavaklar da ülkemizde üretilmektedir. Tomruk halindeki ağaçlar fabrikaya götürülerek işleniyor ve bu arada ilk aşama başlıyor. Hizarda ilk aşamada kalem yapımında kullanılacak bölümler ayrıştırılıyor, hazırlanan kalasların kurşun kalemin de kullanılabilmesi için ortalama 3 ay geçmesi gerekir. Çünkü kuruması gerekmektedir. Ortalama 2 ay doğada kurumada bırakılması gerektiğini bilmek gerekir. Bu kalasların kuruması bekleniyor, daha sonra küçük ahşap parçalar halinde kesilerek kalem üretilmesine uygun hale getiriyor. [caption id="attachment_2031" align="alignleft" width="300"]Kurşun kalem Kurşun kalem[/caption] Depoda tomruk artık küçük parçalar haline getirilerek kalem yapımına hazır hale getiriyor. Yüksek basınç altında ahşaplar 4 saat boyunca çeşitli kimyasal maddelerle işleniyor. İşletmenin amacı ahşabın dayanıklılığının artırılması ve dış etkenlere karşı korunmasıdır. Yine bu yolla renklendirilmesinde sağlanıyor Hazırlanan bu küçük parçalara kanallar açılıyor açılan kanalları granit yani kalem ucu sabitleniyor kurşun kalemin yazan ucu için grafit madeninden yumuşak malzemeler ekleniyor, uçların takılmasıyla kalemi oluşturacak parça hazır hale geliyor. Böylece kalem kalıpları hazırlanarak mengenelerde sıkıştırılarak kaleme son hali verecek işlem yapıyor. Kalem kalıplarda şekillendirilerek yuvarlak altıgen ya da üçgen kalemler üretilerek piyasaya sürülüyor. Basit sıradan bir yazım aracı olmasına karşın elimize kadar geçen aşamaları ve kullanılan malzemeleri düşününce insan ister istemez  daha dikkatli kullanmak istiyor. Sanırım siz de benim gibi düşünüyorsunuzdur. Kurşun kalem yapımı hem meşakkatli hem de eğlencelidir. Her eğitim materyali gibi kalemler de insanların işini kolylaştırırken mutluluk veriyor. Her renkte üretilen bu sihirli araçlar sizlerin duygularına tercüman olur.

Ayrıca Gözatın

Bilgi Çağında Yaşamak

BİLGİYE ULAŞMANIN YOLU Bilgi çağı nedir? Dünya bilgisiz, düşünemeyen ve hazırcı insanlar için tersine dönmeye başladı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir