Sponsor Reklam

Konut kredisi nasıl alınır? Hangi belgeler gerekiyor?

Türkiye'de son zamanlarda hızlı bir kentsel dönüşüm projesinin devreye girmesi ile birlikte inşaat sektörü hızlı bir atılım yaptı. Bunun sonucunda da gözle görülür bir yapılanma dikkat çekmeye başladı. Modern yapılar eski binaların yerlerini alıyor, bunun sonucunda da doğal olarak insanlar konut yenilemek için hesap kitap yazmaya başlıyor. Durum böyle olunca insanlar modern yeni binalarda bir daire almak için konut kredisi nasıl alınır hangi belgeler gerekiyor araştırmaya başladılar. Köyde kentte kasabada yaşayan herkes iyi bir konutta mutlu bir hayat sürmek için bankaların verdiği konut kredi faizlerini takibe alıyor. Biz de konuyla ilgili sizler için yaptığımız araştırmada kimler konut kredisi alabilir ne kadar alabilir en uygun konut kredisi veren bankalar hangisidir, kısaca bahsedeceğiz.

Kimler konut kredisi alabilir

İnsanlar bu dünyada iyi bir mekanda hayatlarını idame ettirmek için farklı hesaplar yaparlar. Kırsalda köyde yaşayan insanlar şehirde sosyal imkanlar çerçevesinde rahat bir hayat hayali kurarken bunun için ucuz konut kredisi veren bankalar konut kredisi çekmek için gerekli belgeler nelerdir. Araştırma yaparken şehirde yaşayan insanlar da bunun tam tersi bir düşünce planı içerisinde hareket ederek köyde sakin bir ortamda dubleks ya da köy evi içerisinde rahat bir yaşlılık, emeklilik geçirsem düşüncesindedir.

[caption id="attachment_2128" align="alignleft" width="300"]KONUT KREDİSİ KONUT KREDİSİ[/caption]

Konut kredisi almak için de gerekli şartlar

Neticede her iki düşünce sahibine gerekli olan hayallerindeki konutlara sahip olmaktır. Günümüz insanı para harcamayı çok sevdiği için maalesef bir kenarda para biriktirme alışkanlığını unuttu. Durum böyle olunca da mecburen hayallerindeki evleri, konutları, villayı ya da katı satın alabilmek için mecburen kredi çekmek zorundadır. Durum böyle olunca emlak satın almak için gerekli olan konut kredisi ve konut kredisi almak için de gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir konut almak için kredi çekmenin şartları neler hayalindeki mekanı satın almak isteyen insanların öncelikli olarak hesaplaması gereken uygun faizli bankalar ile anlaşma yaparak para çekmektir. Ev kredisi çekmek için gerekli belgeler arasında en önemli kriter düzenli bir gelirin olması gerekmektedir. Yani bankadan çektiğiniz borcu düzenli bir şekilde geri ödeyebilecek maaşınızın olması şarttır.

Konut Kredisi Çekmek için ne kadar peşinat gerekir

Satın almayı düşündüğünüz binanın, evin, emlakın anlaşma sağladığımız bankanın uzmanları ekspertiz yaparak sizlerden kredi çekip çekmeyeceğinize onay verirler. Satın almayı düşündüğünüz konut, kredi çekmek için uygunsa ekspertiz onayı alırsınız. Böylece belli bir miktarda peşin atınız olması zorunludur. Yani konutunuzun değerinin dörtte biri oranında peşinatsız bulunması şarttır.

Örnekle açıklayalım;

Satın almayı düşündüğünüz konut 200 bin lira olduğunu farz edersek dörtte biri 50.000 TL dir. Siz sadece bankadan 150 bin TL kredi çekme hakkınız bulunmaktadır. 50.000 TL'yi kendiniz peşinat olan ödemelisiniz.

Konut kredisi çekerken gerekli belgeler nelerdir

İkametgah belgesi

Kredi çekecek kişinin nüfus cüzdanı

Gelir durumunu gösteren belge

ilk aşamada yeterlidir.

Bankaların şartları kişiye göre değişkenlik gösterebilir, bazı durumlarda sizden kefil istenebilir, bazı durumlarda ipotek gösterebileceğiniz başka bir taşınmaz talep edilebilir.

Ayrıca Gözatın

Ev Hanımlarına Evde Ek İş

İnternettin oldukça gelişmesi üzerine insanlar artık evlerinde kolaylıkla ek iş bulabilir hale gelmiştir. Günümüzde insanlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir