Sponsor Reklam

Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Hesaplama

Evlenen, yuvasını kuran her aile doğal olarak kendi evinde yaşamayı hayal eder, bir an önce kiradan kurtulmak için konut kredisi hesaplaması hakkında bilgi almaya çalışır. Bizler de sizin gibi kendi evine çıkmayı düşünen kendi yuvasında yaşamak isteyen insanların yardımına koşmak amacıyla hazırladığımız bu yazıda konut kredisi hesaplaması nasıl yapılır konut kredisi nasıl çekilir gerekli bilgilendirmeyi dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

PEŞİNATINIZI HAZIRLAYIN

Öncelikle yapmanız gereken Kredi araştırma yapmaya geçmeden önce kendinizin ne kadar peşinatı olduğunu, ne kadar peşinat çıkarabileceğiniz iyi hesaplanmalıdır. Belli miktarda peşinata ihtiyacınız vardır. Bir konut alırken tamamı Kredi çekilerek alınmaz, konut almayı düşünen kişinin mutlaka belli miktarda konuta ödeyeceği peşinat olması gerekmektedir. Peşinatımızı belirlemeniz en önemli süreçtir. Sonrasında çekeceğiniz kredi miktarı ortaya çıkacaktır. Konut kredisi faiz oranları da dikkate alınmalıdır.

 Konut kredisi hesaplaması örnekleri

Örneğin 50.000 Türk Lirası peşinatınız varsa yaklaşık 200 bin lira değerinde konutlara bakabilirsiniz. Yani kredi çekmek için müracaat ettiğiniz banka size konut değerinin yüzde yetmişi kadar kredi sağlayabilir, yüzde 30 kadarını kendiniz peşinat olarak ödemeniz gerekir. Bu sebeple alacağınız konut kredi hesaplaması önceden bu aritmetiği göre hesap etmenizde fayda var.

Eğer 500 bin lira değerinde bir konut almayı düşünüyorsanız yine aynı şekilde yüzde yetmişi kadar kredi çekme hakkınız bulunmaktadır. Yüzde otuzu, yani 150.000 TL kendiniz peşinat ödeme durumunda kalırsınız, 350 bin lira da banka size kredi sağlayabilir.

Elbette bu verdiğiniz örnekler sizin gelir durumunuza göre hesaplanacaktır. Normal bir geliriniz varsa ve sabit bir maaş ile özellikle devlet memuru iseniz, size uzun vadeli mortgage kredisi sağlanabilir. Siz de böylelikle kolayca ev sahibi olabilirsiniz.

Sadece sabit geliri olan, devlet memuru olan kişiler değil, özel sektörde çalışan ve en önemli kurum ve kuruluşta çalışan kişiler de aynı şekilde istedikleri Kredi miktarını bankalardan talep ettikleri takdirde ev sahibi olacaklarını söyleyebiliriz.

Konut kredisi hesaplaması yaparken sadece peşinat ve çekeceğiniz kredi miktarı değil, elbette en önemlisi konut kredisi faiz oranları ve vade sayısı olduğunu unutmayınız çeşitli bankalardan konut kredisi faiz oranları hakkında araştırma yapınız. Sonrasında da geri ödeme vade sayısını öğreniniz.

Eğer durumunuz iyiyse, peşinatı fazla ödevin, konut kredisini alırken vade sayısını da elimizden geldiğince kısa tutmaya çalışın. Böylece ödeyeceğiniz aylık ödeme miktarı azalacaktır.

Sizlere konut kredisi hesaplama yapılırken nelere dikkat edeceğinizi kısaca özetledik. Biz sizlere fikir vermeye çalıştık. Uzman kişilerden destek almadan kendi başımıza konut kredisi çekmeyin ya da konut satışı veya alışı yapmayın!

Ayrıca Gözatın

Ev Hanımlarına Evde Ek İş

İnternettin oldukça gelişmesi üzerine insanlar artık evlerinde kolaylıkla ek iş bulabilir hale gelmiştir. Günümüzde insanlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir