Sponsor Reklam

Hidroelektrik santralleri teknikeri ne iş yapar?

 Özel ve kamu kurumlarında bulunan hidroelektrik santrallerinde ara eleman olarak görev yapar. Burada tekniker sıfatı ile tescil edilen eleman hidroelektrik teknikeri olarak çalışır.

Mühendislerin kendisine verdiğin görevleri yapar. Görev yerinde vardiya usulü çalışmak zorundadır. Hidroelektrik santrallerinde görevi gereği kumanda operatörlüğü yapar. Güvenlik için lazım olan malzemeleri kullanarak elektrik testlerini yapar, bakımını onarımını gerçekleştirir. Tesiste bulunan her türlü elektrik işlerini ölçer, kontrol eder.

Ülkemizde hidroelektrik sayısı oldukça fazladır. Coğrafya özellik olarak da Hidroelektrik santral yapmak için uygun arazi ve coğrafi yapı mevcuttur. Bu sebeple eskiden yapılmış olan ya da yeni yapılacak olan hidroelektrik santrallerde tekniker ihtiyacı oldukça fazla olacaktır.

Kimler hidroelektrik santralleri teknikeri olabilir

Fen ve matematiğe ilgi duyan insanlar

Sayılarla ve Mekanik konularında yeteneği olanlar

Eşgüdümlü olarak el ve gözlerini kullanabilenler

Sorumluluk duygusu fazla olan insanlar

Sabırlı, tedbirli ve dikkatli insanlar

Doğru karar veren çabuk düşünen zor şartlarda çalışmaya dayanıklı strese dayanabilen insanlar hidroelektrik santral teknikeri olabilir.

Çalışma şartları

Hidroelektrik Santrali'nde çalışacak olan kişilerin çalışma şartları oldukça zordur. Çünkü yüksek gerilim hattında çalıştıkları için biraz stres yaşayabilirler. Daha çok trafo merkezlerinde Hidroelektrik santrallerinden şalt alanlarında görev yaparlar. Çalışma sistemleri gece gündüz düzensiz olabilir. Nöbetleşe ve vardiyalı bir sistem ile görev yaparlar. Aşırı dikkatli ve her şeyi tek tek kontrol etmek zorundadırlar.

[caption id="attachment_2711" align="alignleft" width="300"]Hidroelektrik santral teknikeri Hidroelektrik santral teknikeri[/caption]

Elektrik santrali teknikeri olmak için hangi eğitimi almak gerekir

Lise mezunu olanların üniversitelerin hidroelektrik santraller önlisans programında okuma hakkı elde etmesi gerekir. 2 yıllık eğitim süresi boyunca mesleği ile ilgili dersler öğretilir.

Ayrıca bir aylık staj uygulamalı olarak santrallerde gerçekleştirilir. Üniversiteden mezun olanlara ilk hidroelektrik santralleri ön lisans diploması verilmektedir.

Hidroelektrik santral teknikeri iş bulma imkanları ve ücreti hakkında ise sizlere şunları söyleyebiliriz. Özel ve devlete bağlı olan santrallerde iş bulabilirler.

Hidroelektrik santral teknikeri ne kadar maaş alır

İşi zorlu olduğu için asgari ücretin 2-3 katı civarında maaş alabilirler. Ayrıca Devlet kademesinde istihdam etme fırsatı yakalayanlar başlangıçta onuncu dereceden işe girer ve maaşları da buna göre hesaplanır. Yine Asgari ücretin iki katı civarında başlangıç maaş alırlar.

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir