Sponsor Reklam

Hemodiyaliz operatörü kimdir ne kadar maaş alır

 Dünya genelinde böbrek rahatsızlığı giderek artmaktadır. Hemodiyaliz operatörü olan bir insan, böbreklerinde sorun olan ve böbrek yetmezliği çeken insanların tedavisini yapmak için kullanılmakta olan Hemodiyaliz denilen makinadan sorumlu olan kişildir.

Doktor gözetiminde ya da kendi başına da bu makinayı hazırlayan, hastaların gerekli işlemlerini yapan, Hemodiyaliz ihtiyacını karşılayan kişi olarak tanımlanır.

Bu işi yaparken mesleğinde kendini geliştirmesi gerekmektedir. Hastaya iyi davranmalı, onu sağlığını tehlikeye atacak işlemlerden kaçınmalıdır. Hasta tedavi görmek amacıyla Hemodiyaliz makinasına yatırılmadan önce makinasını hazırlaması şarttır. Ayrıca resmi evrakları, kayıtları, protokolleri tutması gerekir. Doktorlarından aldığı talimatları en iyi şekilde uygulamalıdır.

Hemodiyaliz operatörü hangi araç gereçleri kullanır

Gerekli durumlarda oksijen sistemleri, hasta yatağı kullanmalıdır. Kan ürünleri, serumlar, pansuman setini kullanır. En çok kullandığı doğal olarak Hemodiyaliz makinasıdır. Bunun için diyaliz mebranları kullanır. Hassas terazi ihtiyacı olduğu zaman kullanır. Ayrıca ihtiyaç olması halinde bilgisayar acil aracı EKG cihazı pansuman arabası kullanır. Tansiyon aleti, serum askısı, enjektör,  Steteskop gibi sağlık araçlarına da kullanmak durumunda kalabilir.

Hemodiyaliz operatörü olmak için hangi özellikler gerekir

Sorumluluğunu bilen sabırlı olan kişiler, hijyen kurallarına riayet eden ayrıntılara özen gösteren, gözlerini ve ellerini eşgüdüm halinde kullanabilen, yazılı ve sözlü yönergeleri okuyarak uygulayabilen, mekanik cihazlara meraklı insanlar Hemodiyaliz operatörü olarak görev alabilir.

Hemodiyaliz operatörü nerede çalışır

Hastanelerin diyaliz ünitelerinde Hemodiyaliz operatörü olarak görev alırlar. Çalışma esnasında hasta yakınlarıyla, Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık personelleri ile işbirliği halinde çalışması gerekir. Bazen hafta sonları ya da geceleri çalışmak zorunda kalabilir.

[caption id="attachment_2592" align="alignleft" width="300"]Hemodiyaliz operatörü Hemodiyaliz operatörü[/caption]

Hemodiyaliz operatörü olmak için alınması gereken eğitim

Bu mesleği yapmak isteyenlerin sağlık meslek liseleri ya da sağlık hizmetleri yüksek okulunda hemşirelik bölümünden mezun olması gerekmektedir.

Ayrıca diyaliz operatörlüğü için başvuru yapılması da önşart arasındadır. Diyaliz operatörlüğü sertifikası alanlar bu görevi yapabilir.

Bunun için Hemodiyaliz eğitim merkezlerinde belli bir süre diyaliz eğitimi almak gerekmektedir. Eğitimi uzman kişiler vermektedir. Bu belgeyi almaya hak kazanan kişiler hastanelerde diyaliz operatörlüğü yapabilmektedir.

 Hemodiyaliz operatörü iş imkanı ve maaşı

Özel sağlık kuruluşlarının giderek artmasıyla bu meslek elemanına ihtiyaç da giderek artmıştır. Hem özel hastanelerde, kamu hastanelerinde nefroloji biriminde diyaliz merkezlerinde çocuk sağlığı hastalıkları konusunda bağımsız bir bölüm olarak diğer kurulmaya başlandı. Bu sebeple iş imkanı oldukça geniştir.

Ne kadar ücret alır diye sorarsanız, Asgari ücretin 2-3 katı civarında maaş almaktadır. Devlet hastanelerinde çalışanlar ise çalıştığı kadroya göre devlet memuru maaşı alır. Ayrıca döner sermayeden de gelir elde edebilir.

Ayrıca Gözatın

Evde Çeyiz İşi

Özellikle evlilik çağına gelmiş kızları olan anneleri çeyiz hazırlama telaşı sarar. Genç bir de evlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir