Sponsor Reklam

Hava tahmin ve gözlem teknisyeni ne iş yapar?

Hava tahmin ve gözlem teknisyeni ne iş yapar ne kadar ücret alır

Sizlere konu hakkında bilgilendirme yapacağız. Meteorolojik olayların gözleyen ve gerekli ölçümleri yapan gerekli durumlarda kodlama yapan, aldığı ölçüm sonuçlarını kayıt altına alan, topladığı bilgileri rapor haline getiren bunları gerekli yerlere ileten hava tahmini ve analizi yapan kişilere Hava Gözlem ve Tahmini Teknisyeni adı verilmektedir.

Peki hava gözlerini ve hava tahmini teknisyeni ne kadar ücret alır, görevleri nelerdir sizlere bunlardan da kısaca bahsedelim. Sizler de bu mesleği seçmek isterseniz gelecekte hangi işleri yapmanız gerektiğini bilmeniz açısından faydalı olur.

Hava gözlem teknisyeni hava tahmin teknisyeni görevleri

 • Hava olaylarını gözlemler
 • Hava alanlarında hava meydanlarında gözlemler yapar
 • Gerekli haritalara bakarak sinoptik rasatlarını işler
 • Gözlem raporlarını yorumlamak zorundadır
 • Coğrafi bölgelerde basınç yağış ve ısı ile ilgili değişimleri gözlemler elde ettiği gözden sonuçlarını koklayarak iletişim devrelerine verir
 • Her türlü meteorolojik olayları tahminde bulunur. Bu sebeple dalga Rüzgar, yağış, hava olaylarını tahmin eder
 • Hava etüdü yaparak yazabilecek yağış miktarına ve yağış etkisini tahmin eder
 • Çalıştığı bölgedeki nem basınç yağış ve ısı haritalarını oluşturur
 • İklim değişikliklerinin nedenlerini araştırır, elde ettiği bilgileri istatistik değerlendirmelerde yapar
 • Enerji kaynaklarının dönüşümünde dalga Rüzgar ve Güneş etkilerini hesap eder
 • Gerekli durumlarda kullandığı Araç gereçlerin bakımını ve temizliğini yapar [caption id="attachment_2397" align="alignleft" width="300"]Hava tahmin ve gözlem Hava tahmin ve gözlem[/caption]

Kimler hava gözlem ve tahmini teknisyeni olmalıdır

Hava tahmin teknisyeni olmak isteyenlerin astronomi, fizik, jeoloji, matematik ve coğrafya konularında meraklı olması gerekir. Her türlü elektronik ve bilgisayar kullanma yeterliliğine sahip olması istenir. Somut delilleri müşterek kararlarla alabilmeli. Sabırlı gözlemci dikkatli olmalıdır. Sayısal veriler arasındaki ilişkiyi kavrayabilmeli. Grup çalışmasına yatkın olmalıdır.

Hava gözlem ve tahmini teknisyenlerinin çalışma ortamları genelde ofislerdir. Birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarıyla uyumlu olmalı, gerekli durumlarda nöbet tutmalı. Bu işte görev yapacak kişilerin izin kullanım hakkı kısıtlı olduğunu hatırlatalım. Ekip çalışmasına katılmalı ancak çoğu zaman tek başlarına çalışırlar. Gözlemler yaparken bazı durumlarda olumsuz hava şartlarında etkilenebilirler. Bu sebeple alerjik rahatsızlıklar, romatizma, bel ağrıları, göz alerjisi, astım, ülser, uykusuzluk, gastrit, dikkatsizlik sonucunda iş kazaları, psikolojik rahatsızlıklar yaşaması olasıdır.

Çalıştığı ekip arkadaşları arasında haberleşme teknisyenleri, meteoroloji mühendisleri, rasatçı yani gözlemciler bilgisayar programları Deniz kaptanları pilotlar ile iletişim kurmak zorunda kalabilir.

Hava gözlem ve tahmini teknisyeni ne kadar maaş alır

Genelde devlet memuru olarak çalışmak zorunda kalan bu kişiler 657 sayılı devlet memurları yasasında belirlenen usüllere göre ücret almaktadır. Yani memur maaşı ne kadarsa burada görev alacak kişiler de o oranda maaş alır. Günümüz şartlarında Asgari ücretin iki katından fazladır.

Sizler de hava gözlem ve tahmini teknisyeni olarak çalışmayı düşünürseniz ne kadar ücret alacağınızı şimdiden bilmenizde fayda var.

Ayrıca Gözatın

Hazır giyim teknisyeni teknikeri ne iş yapar ne kadar maaş alır

 Hazır giyim sektöründe erkek kadın ya da çocuk iç dış kıyafet öğretim aşamasından önce tasarım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir