Sponsor Reklam

Harita Kadastro Teknikeri Teknisyeni Kimdir Ne İş Yapar

Harita Kadastro teknikeri teknisyeni

Harita Yoldalar elektrik hattı, sulama hattı, kırsal ve kentsel alan düzenlemesi projelerinden altyapı oluşturmak amacı ile ya da imarlı olan haritaların yapım aşamasında fotogrametri ve jeodezi mühendisleri ile birlikte çalışan kişilere kadastro teknikeri ve kadastro teknisyeni adı verilmektedir.

Kadastro teknikeri olan bir kişi haritası çizilecek olan arazide incelemeler yapar. İnceleme yapılacak arazinin kültürlerini ve haritalarını çeşitli aletler ile çizer. Bu işlemlerin yapılacağı bürodan ölçümlerden önce gerekli hesaplamaları yapar. Çizilen haritalar üzerinde gerekli durumlarda renklendirmeler ve düzeltmeler yapar. Yapılacak arazi ölçümlerinde kullanılacak olan her türlü adet araç gerecin ayarını bakımını hazırlar. Bazı durumlarda mahkemelerde fotogrametri ve jeodezi yani harita mühendislerinin olmadığı yerlerde bilirkişi görevini üstlenir.

Harita Kadastro teknikeri teknisyeni olmak için gerekli özellikler

Başkalarıyla iyi diyalog kurabilen kişiler olması gerekir. Her türlü arazide özellikle açık havada çalışmaktan hoşlanan kişiler olması gerekir. Göz el koordinasyonu ve harita çizim becerisi gelişmiş olmalıdır. Geometrik ve aritmetik şekilleri ve işlemleri çabuk kavraması avantaj sağlar. Uzay ve şekil ilişkilerini çok iyi görebilen kişiler Harita Kadastro teknikeri olmak için uygundur.

Harita Kadastro teknisyeni olan bir kişi hem açık havada hem de büroda aynı zamanda bütün iklim şartlarında çalışmak zorundadır. Çalıştığı kurumun kuruluşun işyerinin şartlarına uygun olarak jeoloji harita Jeofizik fotogrametri ve jeodezi mühendisleri ile iletişim halinde olabilir. Çalışma yaptığı işler sürekli bilgi ve doneler ile ilgilidir. Oldukça fazla seyahat etmesi gerektiği bilinmelidir.

Harita ve Kadastro teknikeri olmak için alınması gereken eğitim

Üniversitelerin Harita ve Kadastro bölümü olan yüksekokullarında 2 yıl eğitim alınmalıdır. Mezun olanlar ön lisans diploması alır.

[caption id="attachment_2264" align="alignleft" width="300"]Harita Kadastro teknikeri Harita Kadastro teknikeri[/caption]

Harita ve kadastro teknikeri nerelerde çalışabilir

İş bulma olanakları oldukça fazladır. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda köy hizmetlerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında, Devlet Su İşleri, elektrik İşletmeleri, Turizm Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Kömür İşletmeleri, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, belediyeler, Kömür İşletmeleri üniversitelerde iş bulma fırsatları vardır.

Harita Kadastro teknikeri teknisyeni maaşları ne kadar

Devlet memuru olarak işe başlayanlar diğer memurlar gibi kademe ve derecesine göre maaş alır. Özel sektörde görev yapan Harita Kadastro teknikeri ya da teknisyeni kurumdaki statüsüne ihtiyaca göre pazarlık sonucuna göre asgari ücretin iki üç katı maaş alır.

Ayrıca Gözatın

2. El Araç Alış Satış

2. El Araç Alım-Satım İşlemleri  Geçmiş dönemlerde bir araç sahibi olmak bir apartman dairesi ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir