Sponsor Reklam

Güvence Hesabı Nedir, Nasıl Yararlanılır?

 Son zamanlarda çok sık olarak duymaya başladığımız güvence hesabı nedir, ne işe yarar sizlere yaptığımız araştırmaya aktaracağız. Araç sahibi olan birinin alıcının çalınması neticesinde kaza yapılması ya da sigorta yapılmadan kullanılmış olması veya zorunlu sigortanın teminatına girmeyen farklı hasarların güvence altına alınması amacıyla devreye giren hesaba güvence hesabı adı verilir.

Güvence hesabını size daha iyi açıklamak için şöyle bir örnek verelim. Çalıntı bir araçla herhangi biri sizin aracınıza çarpıp kaçtı. Yaşanan bu kaza sonucunda herhangi bir yaralanma olduğunu varsayalım. Böyle riskli durumlarda bedeni hasarların karşılanması amacıyla zorunlu trafik sigortası devreye girer. Fakat, kaza çalıntı bir araçla meydana geldiği için böyle durumlarda sizin zararı güvence hesabı karşılamaktadır.

Güvence Hesabının Amacı

Güvence Hesabının başka bir amacı da yaptırılmış olduğunuz zorunlu trafik sigortasının size verdiği poliçeyi veren aracı kurum ya da firmanın ruhsatının iptal edilmiş olması ile yaşayacağınız olumsuzluklar durumda güvence hesabı devreye girecektir.

Sigorta yaptırdığınız aracı kurum, firma, şirket iflas etti ise yine mağduriyetinin giderilmesi amacıyla bu hesap devreye girer.

Kısacası zorunlu trafik sigortasının yaptırdığınız firma iflas etti, battı gitti. Ruhsatı iptal edildi gibi herhangi olumsuzluk durumunda kaza yaparsanız ve sizin bu hasarların karşılanması için sigorta yaptırdığınız firmanın bulunmaması durumunda güvence hesabı sizi bütün risklerden hasarlardan koruyacaktır.

[caption id="attachment_2629" align="alignleft" width="300"]Güvence Hesabı Güvence Hesabı[/caption]

Güvence Hesabının içeriği nedir?

Unutulmaması gereken en önemli konu, bu hesap yalnızca oluşacak bedeni hasarı karşılar. Yaşanan olumsuzluk durumunda meydana gelecek olan ölüm yada yaralanma halinde yukarıda bahsettiğimiz konu sadece bedeni zararların karşılanması amacıyla güvence hesabı kapsamındadır.

Güvence hesabından nasıl yararlanırım?

Güvence hesabı kapsamı içine giren durumlarda kaslarımızın zararımızın temini için zaman aşımı yaşamamanız çok önemlidir. Kaza gerçekleştikten sonra başvurunuzu acilen yapmalısınız. Güvence hesabından faydalanmak için neler gereklidir.

Yaralanma olması durumunda istenen belgeler

 • Hastane raporu
 • Resmi onaylı kaza tespit tutanağı
 • Resmi malüliyet oranını gösterir belge
 • Eğer mahkeme durumu yaşandıysa mahkemece verilen karar tutanağı
 • Kazaya ait öteki belgeler

Ölüm olması durumunda istenen belgeler

 • Mahkeme süreci yaşandıysa mahkeme kararı
 • Ölüm raporu
 • Resmi onaylı kaza tespit tutanağı örneği
 • Hayatını kaybeden kişinin gelir ve meslek durumunu gösteren belge
 • Veraset ilamı
 • Aile nüfus kayıt örneği
 • Kazayla ilgili kazaya ilişkin diğer belgeler

Sizlere çok faydalı olan güvence hesabı nedir nasıl faydalanılır anlatmaya çalıştık. Siz de bu önemli avantajı mutlaka değerlendirin. Kazasız belasız günler geçirmeniz dileğiyle...

Ayrıca Gözatın

Ev Hanımlarına Evde Ek İş

İnternettin oldukça gelişmesi üzerine insanlar artık evlerinde kolaylıkla ek iş bulabilir hale gelmiştir. Günümüzde insanlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir