Ev / 5N1K / Çalışma ekonomisti kimdir, ne iş yapar?
Sponsor Reklam

Çalışma ekonomisti kimdir, ne iş yapar?

Çalışma ekonomisti kimdir, ne iş yapar, size anlatmaya çalışalım. Çalışma hayatının özünü oluşturan işveren ile işçi sendika toplu pazarlık, sosyal siyaset, Sosyal Güvenlik iş güvenliği ve iş sağlığı personel yönetimi ve çalışma psikolojisi konularında araştırmalar yapan kişiye çalışma ekonomisti denir.

Çalışma ekonomistinin görevleri nelerdir?

Çalışma ekonomisti güvenlik sistemleri hakkında işverenin de işçilere bilgi verir, iş geliştirme ve iş bulma konularında gerekli kişileri ilgilendirir. Sendikacılık ve toplu sözleşme konusunda araştırma yapar ve ilgililerle görüşür. Çalışma hayatı ve iş piyasası hakkında bilgi toplamaya çalışır. [caption id="attachment_1074" align="alignleft" width="300"]çalışma ekonomisti çalışma ekonomisti[/caption]

Çalışma ekonomisti nasıl olmalıdır?

Çalışma ekonomisti olacak bir kişi insan ilişkilerine önem vermeli, insanlarla sözel yönden etkileşim içinde olmalı sosyal bilimlerle yakından ilgilenmeli ve kendini bu alanda geliştirmeli. Üst düzey sözel yeteneği ve akıl yürütme becerisine sahip olmalıdır.

Çalışma ekonomisi iş olanağı nedir?

Çalışma ekonomistleri oldukça fazla geniş bir iş imkânına sahiptir. Kamu kurum ve kuruluşlarında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, Devlet planlama teşkilatında, Türkiye iş kurumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda Emekli Sandığı, Bağ kur, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumlarda çalışma hakkına sahiptir. Ayrıca özel sektörde sosyal ilişkiler, endüstriyel ilişkiler bölümlerinde danışmanlık ve yöneticilik görevleri alabilir.

Çalışma ekonomisti olmak için hangi eğitimi almak gerekir?

Çalışma ekonomisti olmak için Çalışma Ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünü tamamlanması gerekmektedir. Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler fakültesine bağlı olan bu bölüm 4 yıldır bazı üniversiteler bir yıl hazırlık okutabilir. Üniversiteden mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme sınavına da girerek aldığı puan oranında herhangi bir kamu kurumuna yerleşebilir ya da özel sektörde açılan sınavlara katılıp çalışma fırsatı yakalayabilir.

Çalışma ekonomisti maaşı ne kadardır?

Çalışma ekonomisi olan bir kişi kamu kurumunda çalışması halinde devlet memurları kanuna göre derece ve kademesine göre ücret almaktadır. Bu da başlangıç olarak Asgari ücretin iki katı kadardır. Daha sonra döner sermayesi ve yan ödemeler ile maaş artabilir. Özel sektörde ise tecrübe birikim ve yetenekleri doğrultusunda ücret alabilir. Ortalama 3000 ile 5000 TL arasında maaş almaktadırlar.

Ayrıca Gözatın

2. El Araç Alış Satış

2. El Araç Alım-Satım İşlemleri  Geçmiş dönemlerde bir araç sahibi olmak bir apartman dairesi ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir