Sponsor Reklam

Biyomedikal Mühendisi Kimdir

Biyomedikal Mühendisini Tanıyalım

Biyomedikal Mühendisi, sağlık sektöründe ortaya çıkan sorunlara karşı çözüm önerileri sunabilen, mühendislik ilkeleriyle biyoloji biliminin bir arada yürütülmesi hedefini benimsemiş bir bölümdür. Biyomedikal mühendisi tıp ve mühendislik arasında oluşan boşluğu, mühendislik yeteneğinin verdiği tasarım ve sorun çözme becerisi ile birleşerek sağlık ve biyoloji ilminin inceleme, teşhis koyma, tedavi etme alanındaki farklılıklarını da içine alarak bu boşluğu gidermeye çalışan bir sağlık elemanıdır. Biyomedikal mühendisliği üniversitelerde okutulan yeni bölümler arasında olduğu için pek fazla tanınmamakta, bu sebeple de iş imkanlarının az olduğu düşünülmekte, ancak geleceğin gözde meslekleri arasında yer alacağını bu sebeple de mezunlarının tıbbi araç ve gereçlerin tasarımından tutun da üretimine, pazarlanması aşamasına kadar birçok alanda görev alma şansına sahip olacaklar. Her meslekte olduğu gibi biyomedikal mühendisliğinde elbette öncelikle kendini kanıtlamış, iyi derecede yabancı dil bilen, takım çalışmasına uyum sağlayan, sorumluluk sahibi olabilen, bilime meraklı biyomedikal mühendisleri her yerde çok rahat iş bulma imkanına sahip olacaklardır. Şunu söylemek istemiyoruz ama biyomedikal mühendisleri Türkiye’de gerekli ilgi ve desteği görmeseler bile Avrupa’da ve özellikle Amerika’da lisansüstü, doktora derecelerini bu alanda gerçekleştirecekler önemli pozisyonları gelerek, geleceğin bilim dünyasında isimlerini yazacaklardır.

Biyomedikal mühendislerinin çalışma alanları

Biyomedikal mühendislerinin çalışma alanları genelde özel ya da devlet hastanelerinde, medikal firmalarda dolayısıyla sağlık sektöründe iş bulabilirler. Eğer akademisyen olmak isterlerse bu alanda fazla boşluk olduğu için biyomedikal mühendisleri öğretim görevlisi olarak çalışma şansına sahiptirler.

Biyomedikal mühendisi ne iş yapar

Örnek olarak biyomedikal mühendisi ne iş yapar diye somut bir örnek vermek gerekirse, hastane bünyesinde oluşturulan teknik servisine mühendis olarak atanır, o departmanın başında hastanenin her türlü satın alma veya yönetme bölümlerinde çalışırsınız, ya da hastanelerde sağlık araç gereçlerini giriş çıkışlarını siz kontrol edersiniz. Bunlar kalp pilinden, ameliyat malzemelerine kadar her türlü sağlık malzemesi olabilir. Kısaca söylemek gerekirse, doktorluk ve mühendisliğin bir arada yürütüldüğü önemli bir görevi istenmek isteyen bio medikal mühendis adayları gelecekte çok önemli iş imkanına sahip olacaktır. En önemli sorun olan ekonomik değeri de elde etmiş olacaklardır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar gereğince biyomedikal mühendisleri hastanelerde 200 yatak bulunduran sağlık birimlerinde en az bir tane biyomedikal mühendisi çalıştırma zorunluluğu getirmiştir. Bu sebeple hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde çalışma imkanına sahipler aynı zamanda sağlık alanındaki firmaların ar-ge bölümlerinde de iş imkanına sahiptirler.

Ayrıca Gözatın

Hazır giyim teknisyeni teknikeri ne iş yapar ne kadar maaş alır

 Hazır giyim sektöründe erkek kadın ya da çocuk iç dış kıyafet öğretim aşamasından önce tasarım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir