Sponsor Reklam

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Kimdir

Profesyonel meslek gruplarından olan ağız ve diş sağlığı uzmanı yaşam bilimleri ve sağlıkla ilgili profesyonel bir meslektir. Diş hekimi olarak adlandırılan diş sağlığı uzmanı lisans düzeyinde eğitim alarak insanların kaybedilen dişlerini, sabit ya da hareketli protezlerin tamirini, bakımını kendine ait ya da devlet hastanelerinin kliniklerinde tedavi hizmeti veren kişidir. Ağız ve diş sağlığı uzmanı olan kişiler çalıştığı kurumun genel çalışma ilkeleri doğrultusunda her türlü araç – gereç ve sağlık cihazlarını etkili bir şekilde kullanarak, insan sağlığı, iş güvenliği, mesleğinin getirdiği sorumluluk içinde en iyi şekilde insanlara sağlık hizmeti sunan sağlık personelidir.

Ağız ve Diş sağlığı uzmanının görevleri nelerdir

  • Diş sağlığı uzmanı olan bir kişi diş tedavisi gerektiren her konuda laboratuvar ve klinik çalışmasına katılır.
  • İnsanların ağız diş ve çevre dokularını farklı sebeplerle kaybetmesi nedeniyle ağızdaki kokuları tedavi edilmesi ve sağlığını tekrar kazandırılması için insanlara sağlık hizmeti sunar.
  • Diş sağlığı uzmanı insanların işsizlikten kaynaklanan psikolojik sorunları da gidermek için çaba harcar.
  • Diş sağlığı uzmanı bir kişi hastasının diş ihtiyacına göre gerekli tedavi, tanı, teşhis yapılarak protez takılacaksa bunun ön hazırlıklarını yapar.
  • Diş sağlığı uzmanı insanların ağzında mevcut dişlerin korunması, mevcut protezin sürekli kullanılması için hastaları bilgilendirir.
  • Gerekirse hastalarının protezlerinde onarım ve tedavi planlaması yapar.

Diş sağlığı uzmanlarının çalışma alanları nerelerdir

Diş sağlığı uzmanları kendileri serbest çalışabileceği gibi, özel ya da  devlet hastanelerinde de çalışma imkanına sahiptirler. Diş sağlığı uzmanları akademik kariyer yapmak isterlerse mesleğinde sınavlara girerek uzman diş hekimi olabilir, üniversitelerde lisans doktorası yaparak öğretim görevlisi olarak çalışabilirler.

Diş sağlığı uzmanları ne kadar para kazanır

Diş sağlığı uzmanı olan bir kişi kendini geliştirmiş profesyonel bir uzman olduğu takdirde ayda 20000 TL kazanma imkanına sahiptir. Bu sebeple son zamanların en çok tercih edilen meslekleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca Gözatın

Hazır giyim teknisyeni teknikeri ne iş yapar ne kadar maaş alır

 Hazır giyim sektöründe erkek kadın ya da çocuk iç dış kıyafet öğretim aşamasından önce tasarım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir