Sponsor Reklam

2. El Araç Alış Satış

2. El Araç Alım-Satım İşlemleri

 Geçmiş dönemlerde bir araç sahibi olmak bir apartman dairesi ile kıyaslanacak derecede pahalı idi. Hatta insanlar kirada oturur, önce bir araba sahibi olmak için tonlarca para öderdi. Günümüzde ise bu durum tam tersine dönerek öncelikle iyi bir ev, daire, mülk… sahibi olunuyor, sonrasında ayağını yerden kesecek, kendisine uygun bir araç alma hesabı yapılıyor. Siz de şartlarınız, durumunuz, imkanlarımız ölçüsünde 2. el araç alacaksanız bilmeniz gereken bazı hususlar var. Bunları sizler için araştırdık ve tek tek sıralamak istiyoruz.

ARAÇ BORÇ KONTROLÜ YAPMAK

İkinci el araç almak için niyet ettiyseniz ve bir araç beğendiyseniz öncelikle bu aracın trafik cezası borcu ya da vergi borcu olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Çünkü böyle sorunlu bir aracın satışı söz konusu olamaz. Satışın yapılabilmesi için aracın üzerinde kesinlikle borcu görünmemesi gerekmektedir. Satacak kişi bu durumda aracını satamayacağı için önceden satıcı varsa aracın bütün üzerinde gözüken borçlarını temizlemesi gerekmektedir. Hatta otoyollardan, köprülerden kaçak geçiş yaptıysa bunları da önceden tamamen ödeyip aracın sıfır borçsuz duruma gelmesi gerekmektedir. Sonrasında da araç satışı gerçekleşebilir. Aracınızın burcunun olup olmadığından emin değilseniz trafik ceza sorgulama linkine tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesine girerek oradan yanınızdaki ruhsat bilgileri ile gerekli bölümleri doldurup kolayca öğrenme imkanımız mevcuttur. Eğer borç veya ceza çıkarsa aynı sitenin borç ödeme tuşuna tıklayarak Online olarak borcunuzu ödeme imkanınız da mevcuttur. ARAÇ MUAYENE KONTROLÜ YAPMAK Araç borcu çıkmadı, varsayımıyla yola devam edersek ikinci sırada yapmanız gereken almak istediğiniz aracın muayene durumunu da hemen kontrol etmeniz gerekir. Araçların muayenesi  olmaması satış ve tescil için önemli bir engel değildir, fakat satın alınan aracın muayenesinde bir sorun varsa ve aracı buna rağmen satın aldıysanız bu demektir ki, aracın bütün cezai ve hukuki sorumluluklarını kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu durumda yapılacak hiçbir şey kalmamış demektir. İşte bu sebeple TÜVTÜRK araç muayene sorgulama işlemleri yapılmadan kesinlikle sevdiğiniz beğendin aracı hemen satın almayın yine bu işlemlerden Online olarak TÜVTÜRK araç sorgulama linkine tıklayarak muayene tarihlerini ve son muayenesini görebilirsiniz. Böylelikle hiçbir prim borcunun sorumluluğunu üstlenmemiş olursunuz.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI KONTROLÜ

Araçlarda yasal olarak zorunlu trafik sigortasının olması gerekmektedir. Ancak bu durum satış için bir engel teşkil etmez, fakat satın alınması düşünülen aracın sigortasını olmaması durumunda alıcı kişi sigortası olmayan bir aracın trafiğe çıkarırsa her türlü cezai ve hukuki sorumlulukları da üzerine almayı kabul etmiş demektir. Bu sebeple satın alacağınız aracın zorunlu trafik sigortası olup olmadığını Tramer bilgilerini Online olarak giriş yapıp sorgulayabilirsiniz ya da aracı satın aldıysanız yine online olarak uygun bir zorunlu trafik sigortası poliçesi satın alarak trafiğe çıkmanız gerekir. Online internetten zorunlu trafik sigortası poliçesi almayı beceremiyorsanız satın aldığınız çevreden mutlaka sigorta yapan sigorta acenteleri vardır, oradan sigorta yaptırmadan aracınıza binmeyin. [caption id="attachment_185" align="alignleft" width="300"]2. el 2. el[/caption]

ADRESİNİZİ KONTROL EDİN

Adres kayıt sistemi sorgulaması yaparak adresinizin doğruluğunu kontrol edin. Çünkü İkinci el araç alım satımında sizin T.C. numaranı esas alınacağı için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres kayıt sistemindeki elektronik ortamdan bilgileriniz aktarılacağı için aracı satın aldığınızda yeni tescil belgesinin sizin kayıtlı olan adresinize geleceği için, mutlaka adresinizin doğruluğunu önceden nüfus işleri sitesine girerek doğruluğunu teyit edin.

ARAÇ ALIM SATIMI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR

Yukarıdaki bütün işlemleri sorunsuz bir şekilde halledeceğiz satış gerçekleşmesi için noter ile gidileceğinden noterde gerekli evrakları hazırlanması gerekmektedir bunlar tescil belgesi diğer adı ruhsat trafik belgesi T.C. kimlik numarası geçerli bir kimlik bunlar nüfus cüzdanı pasaport ehliyet olabilir Eğer vekaleten bir işlem yapılacaksa vekaletnameler Firma için araç alınıyorsa vergi numarası Yabancı biri için araç satın alacaksın yeni vergi numarası bazı durumlarda da plaka sorgulanabilir. Noterde bütün belgeleri eksiksiz ve tam olması gerekmektedir Aksi takdirde satış işlemi gerçekleşmez. Bütün belgeler ve işlemler sorunsuz bir şekilde hazır ve tamamsa noter tarafından satış gerçekleşir. Sonra noter onay verdikten sonra paralar satıcıya ödenir. Böylece satış gerçekleşmiş olur. Bundan sonraki her türlü hukuki ve cezai sorumluluk da yeni araç sahibinin olur.

TRAFİK TESCİLİ İÇİN NE YAPILMALIDIR

Yeni araç sahibi trafik tescil bürolarına gitmesine gerek kalmadan adresine geleceği için bu satış belgesi ile bir ay geçerli olacak geçici tescil belgesi araç kullanabilir. İşlemlerin hızlandırmak için bağlı bulunduğunuz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek yeni ruhsat çıkarma işlemlerine başlayabilirsiniz. Gerekli evraklar İlçe Emniyet bürolarına giderek sorulabilir, ancak öncelikle noterden aldığınız satış sözleşmesi, trafik sigortası ve kimlik yeterli olacaktır. Emin olmak için emniyet müdürlüklerine sitelerine girerek gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz. Hatta bazı yerlerde randevulu sistemle çalışıldığı için önceden randevu almanız bile gerekebilir.
 İkinci el araç almak ya da satmak için eğer bütün bu işlemleri yapmak çok zor, zamanım yok, diyorsanız bu işleri yapan takipçi adı verilen insanlara müracaat ederek belli miktar karşılığında hiç yorulmadan işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir