Ev / 5N1K / Türkiye’de Mevsimlik – Sezonluk İşler
Sponsor Reklam

Türkiye’de Mevsimlik – Sezonluk İşler

Mevsimlik iş arıyorum

Türkiye'de sürekli çalışacak bir düzgün iş bulamayan insanlar mecburen mevsimlik iş arayarak geçici çözümler aramaktadır. Sezonluk işler olarak da adlandırılan bu geçici işlerle insanlar kendisini ailesini belli bir süre hayatta tutmak için çaba harcamaktadır. Türkiye'de mevsimlik işler denilince ilk akla gelen tarım işleri olduğunu hatırlatalım. Daha sonra Turizm sektöründe sezonluk iş fırsatları akla gelmektedir. Ayrıca inşaat alanında çalışmak isteyenlere de mevsimlik iş fırsatları verilmektedir.

Sezonluk iş fırsatları

Sizlere kısaca sezonluk iş fırsatları hakkında bilgilendirme yapalım. Herkes normal olarak sürekli çalışabileceği ve maaşını düzenli olarak alarak ailesini geçindirebileceği bol para veren iş yerlerinde çalışmak ister. Ancak bu durum Türkiye şartlarında hemen hemen imkansız. Çünkü işsiz sayısı Türkiye nüfusunun yüzde onlar civarında gezmektedir. Yani Türkiye nüfusu yaklaşık 80 milyon ise 8 milyon civarında işsiz insan bulunmaktadır. Bu işsiz insanlarda hiçbir iş bulamayan, yani resmi kayıtlara göre işi olmayan kişilerdir. Diğerleri ise işi var, Ancak sürekli maaş alabilecek ve ailesini geçindirecek bir iş olarak düşünülmemelidir. Bu çalışan insanların çoğu da mevsimlik ya da sezonluk iş denilen iş kollarında para kazanmaya çalışmaktadır. Mecburen para kazanmak için her türlü para kazanma yollarını deneyerek kendine ailesine katkı sağlamak faydalı olmak amacıyla her türlü işe girip çıkan insanlar olduğunu hatırlatalım.

Sezonluk işler nelerdir

Türkiye'de sezonluk işlerin en önemlisi tarım işçiliğidir. Son zamanlarda tarım işçiliği de sezonluk iş statüsünden yavaş yavaş çıkma eğilimindedir. Çünkü seracılığın giderek yaygınlaşması ile birlikte tarım sektöründeki çalışan işçilerin mevsimlik işçi statüsünden yavaş yavaş kurtulmaya başladığını söyleyebiliriz. Çünkü Türkiye'nin farklı bölgelerine girerek iş bulma fırsatları bulunmaktadır. Örneğin Batı bölgelerinde her daim tarım işçiliği devam etmektedir. Keza Akdeniz Bölgesi'nde seracılık yaygın bir şekilde faaliyet gösterdiği için burada iş arayanlara diğer bölgelerden gelen tarım işçileri katkı sağlamaktadır.

Hangi mevsimlik iş çok para kazandırır

Sezonluk iş olarak görülen bir önemli sektörde Turizm ek iş fırsatlarıdır. Türkiye dünyada Turizm'den önemli pay alan ülkeler arasında başları çekmektedir. Bazen dünya ekonomisi ya da ülke içi dinamiklerden kaynaklanan sorunlar yaşansa da Türkiye turizmi oldukça fazla kişiye mevsimlik iş fırsatı sunmaktadır.

Bu ek iş fırsatını değerlendiren özellikle yabancı dil bilen, diksiyonu düzgün, genç dinamik personel ihtiyacı her daim bulunmaktadır. İnşaat sektörü sezon işçiliği Türkiye'nin son zamanlarda inşaat alanında hızlı bir atılım yapması sebebiyle mevsimlik işçi ihtiyacı bu alanda oldukça açılmış bu boşluğu doldurmak için de ara eleman ihtiyacı doğmuştur.

[caption id="attachment_1642" align="alignright" width="300"] Mevsimlik - Sezonluk İşler Mevsimlik - Sezonluk İşler[/caption]

Kendini yetiştirmiş eğitimli birikimli mevsimlik inşaat işçileri aranmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde inşaat firmalarının yoğun bir şekilde faaliyete geçmesi ile birlikte inşaat işçiliği talebi giderek artmaktadır.

Tanıtım ve fuar işleri 

Sezonluk işçi dünyada fuarcılık ve tanıtım işleri yıllar önce başlamış ülke olarak biz bu konuda geri olsak da son zamanlarda tanıtım ve fuar işleri gittikçe önem kazanmış. Bu sebeple her ilde farklı fuarcılık ve tanıtım organizasyonları yapılmaktadır. Buralarda görev alacak eğitimli, birikimli, diksiyonu düzgün, yakışıklı, güzel özellikle gençlerin mevsimlik tanıtım ve fuar işleri yapabileceğini hatırlatalım.

Çok para kazandıran sezonluk işler

Farklı sezonluk işler de bulunmaktadır Biz başlıca ilgi gören ve para kazandıran sezonluk iş fırsatlarını sizlere anlatmaya çalıştık. Siz de kendi özelliklerini doğrultusunda, sürekli ve kalıcı bir iş bulamıyorsanız sezonluk iş fırsatlarını değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Türkiye'de sezonluk işler oldukça fazladır. Kendinize uygun olanlara müracaat edebilirsiniz.

Ayrıca Gözatın

Kurşun Kalem Nasıl İmal Edilir

Kurşun Kalem İmalatı Kurşun kalemin tarihi on sekizinci yüzyıla kadar dayanıyor. Kurşun kalemin icadı için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir