Ev / İş kurma fikirleri / Stilist Olmak İçin Ne Yapılmalı
Sponsor Reklam

Stilist Olmak İçin Ne Yapılmalı

NASIL STİLİST OLUNUR

Modern dünyada moda anlayışı ve giyim sektörünün hazır giyim, sipariş giyim bölümlerinde kıyafet modellerini tasarlayarak bu tasarımlara uygun şekilde tekstil ürünlerini ayarlayan ya da kumaş, model tasarımı ve uygun takılar seçimi yapan, ayrıca bütün çalışmalarında kullandığı resim, çizgi, grafikleri tasarlayan kişiye stilist denir. Stilistler hazır giyim ve sipariş giyim sektöründe her türlü kıyafeti tasarlayan uyarlayan, düzenleyen uygun modeller kullanarak günün ve çağın gereklerine göre paralel düşünceler ışığında değişiklikler yaparak, farklı türdeki görüşleri dikkate alarak çalışan kişidir. Stilist olmak isteyen insanlar çoğunlukla sanatçı bir ruha sahip oldukları için çalışmalarında yeni çizgiler, yeni modeller arayışına girecek farklı düşünce biçimlerini ortaya koymaya çalışırlar. Stilist olmak isteyen bir kişi üretici şekil ve uzay ilişkilerini ilişkilendiren, zihninde düşündüklerini çizgileri dile getirebilen güzel sanatlara ilgi duyan el becerisi güçlü, mesleği hakkında yeterli donanıma sahip, her türlü ayrıntıları düşünebilen başkalarının düşüncelerini de okuyabilen aynı zamanda ikna yeteneği güçlü kişiler olmaları gerekir. Stilist olan bir kişi daha çok boya işleriyle uğraştığı için boyalama  çalışmalarıyla ilgili her türlü malzemeyi çok iyi kullanmalı, bu bakımdan guaj boya, sulu boya, fırça, boya türevlerini çok iyi bilmeli ve kullanmalıdır. Ayrıca tekstil ürünlerini modellerken karakalem, rapido, iğne, iplik gibi malzemeleri, deri işlemeciliğini de bilmesi gerektiği için metre, cetvel gibi ölçü, çizim araçlarıyla da çalıştığını söylememiz gerekir. Stilist insanların çalışma koşulları ve çalışma ortamı genelde kapalı yerler olduğundan atölyelerde sakin bir yerde, genelde oturarak çalışırlar.

[caption id="attachment_1546" align="alignleft" width="300"]Stilist Olmak Stilist Olmak[/caption]

Stilist nerelerde iş bulur

Stilist olan bir kişinin iş bulma imkanları oldukça fazladır, yalnız stilist olan kişiler daha çok gelişmiş illerde, ilçelerde, konfeksiyon,  butik, triko, ihracat, ithalat firmaları, özel kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanına sahip oldukları gibi genelde serbest çalışma imkanına sahip olduklarını, bu bakımdan özellikle bayanların bu işte çalışma oranları oldukça fazladır. Stilistler öğrendikleri her türlü bilgi ve beceriyi tekstil sektöründe konfeksiyonculuk, moda tasarımı gibi farklı alanlarda kullanabilmektedir.

Stilist olmak için hangi liseye gitmeliyim

Stilistlik mesleğini genelde bayanlar tercih ettiği için stilist olmak isteyenlerin öncelikle kız meslek liselerinin hazır giyim, örme, hazır giyim, deri hazır giyim, kadın terziliği, erkek terziliği, moda tasarımı gibi ilgili bölümlerden stilistlik derslerini almaları ve daha sonra kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde, pratik kız sanat okullarında, halk eğitim merkezlerinde, kendi mesleğine yönelik açılan kurslarda çalışabilmektedirler. Stilist olan bir kişi milli eğitim bakanlığına bağlı özel kurum ve kuruluşlar tarafından açılan meslek edindirme kurslarında da çalışma imkanına sahiptir . Stilist olmak için kız meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıl olduğu için  bu mesleğin altyapısını iyice öğrenerek alanıyla ilgili olgunlaşma enstitülerinde, kız sanat okullarında kendilerini geliştirerek bu mesleği öğrenebilirler.

Ayrıca Gözatın

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Kimdir Profesyonel meslek gruplarından olan ağız ve diş sağlığı uzmanı yaşam bilimleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir