Ev / İŞ HAYATI / İş Fırsatları / Sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak
Sponsor Reklam

Sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak

Ücretli öğretmen alımı yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, darbe girişimi sebebiyle ilişkileri bulunduğu tespit edilen öğretmenlerin lisansının iptal edilmesi üzerine ortaya çıkacak öğretmen açığını kapatmak amacıyla 20 binden fazla yeni eğitimciye ihtiyaç olduğunu kamuoyuyla paylaştı. Sözleşmeli öğretmen kapsamı üzerine kadro bekleyen görev bekleyen öğretmenler yeniden heyecanlandı. Ancak Bakan yeni alınacak öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen statüsünde çalışacaklarını açıkladı. Bu durum birazcık üzücü olsa da okullarını bitirerek görev almayı bekleyen Eğitim Fakültesi mezunlarını heyecanlandırdı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz gazetecilerin sorularına cevap verdi. Bakan Yılmaz, Fethullahçı Terör Örgütü ile irtibatı olan öğretmenlerin görevden alınması sebebiyle önemli oranda öğretmene ihtiyaç olacağını, bu kapsamda ücretli öğretmen alımı yapmayı planladıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz şu açıklamaları yaptı: "Herkesin bildiği gibi bakanlık olarak öğretmen alımlarını mülakat ve sözleşme esasına bağlı olarak almaya başladık. Bu sebeple 2016 sözleşmeli öğretmen alımı gündemimizde yoktu, ancak FETÖ ile ilişkili öğretmenlerin lisanslarının iptal edilmesiyle yeni öğretmen ihtiyacı ortaya çıktı. Bunu karşılamak amacıyla bu yaz döneminde sözleşmeli ve mülakata tabi olacak öğretmen alımı gerçekleştireceğiz. Fakat öğretmen alımı ile ilgili tam sayı netleşmedi. Çünkü Fethullahçı Terör Örgütü ile ilişkisi bulunan 20 bin civarındaki öğretmenin açığa alınması, lisanslarının iptal edilmesi ile sayının tam olarak ortaya çıkacak."

Bakan İsmet Yılmaz FETÖ-PYD soruşturması bünyesinde okulların kapatılmasıyla buradaki öğrencilerin mağdur olmayacağını, öğrencilerin çoğunun özel okula gittiğini, isteyenin yine özel okula gönderebileceğini, ancak devletin bu kurumlara el koyduğunu ve devletin malı olduğu için bundan sonra eskisinden daha kaliteli eğitim alacaklarını dile getirdi.

[caption id="attachment_1591" align="alignright" width="300"]sözleşmeli öğretmen sözleşmeli öğretmen[/caption]

Sözleşmeli öğretmen alımı başvuru esasları

2016 ücretli öğretmen alımı kısa süre içerisinde netleşecek. Böylece sözleşmeli öğretmen alımı başvuru esasları tarihi ortaya çıkacak yeni öğretmenler 2016-2017 eğitim öğretim yılında görevlerinin başında olması planlanıyor

  Sözleşmeli Personel (öğretmen) Nedir

Bakanlar Kurulunca belirlenen esas ve usuller ile kurumun teklifi ve Devlet Personel Başkanlığının da görüşü alınarak Maliye Bakanlığınca vize verilen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olan ve sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen kişidir.
Sözleşmeli Personel yıllık program, kalkınma planı ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği hakkında şart olan, mecburi ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine haiz ve ihtisasına ihtiyaç duyulan geçici işlerde  çalışan ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.

Ayrıca Gözatın

Giyim Mağazası Nasıl Açılır?

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri olan giyinme sayesinde ticaret hiçbir zaman bitmez. Bu sebeple Giyim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir