Ev / Meslek tanıtımları / Kilim ve Halı Teknikeri kimdir, ne iş yapar?
Sponsor Reklam

Kilim ve Halı Teknikeri kimdir, ne iş yapar?

Kilim ve Halı teknikeri  kilim ve halının motif renk ve ölçülerini önceden tasarlayıp üretimin her aşamasında bizzat rol alan aktif iş yapan kişiye halı ve kilim teknikeri denir.

Halı ve kilim teknikerinin görevleri nelerdir

  • Kilim ve Halı dokunması ve kalitesinin kontrol edilmesi
  • Ürünün pazarlanması konularında çalışarak gerektiği durumlarda bizzat katılır
  • Kilimin halının dokunacağı tezgahlardaki ayarları yapar örgüleri takar
  • Halı teknikeri ipliğin kök boya ile boyanmasına önem verir
  • Halı ve kilim desenlerinin kalitesinin boyutları kalitesinin her türlü öngörüsünü ve tasarımını yapar

Çalışırken desen kağıdı, halı makası, tezgah, tarak, düğümleri sıkıştırmak için kirkit, bitkilerden yapılmış olan malzemeler, desen kağıdı, guaj boya kullanır.

Kimler halı kilim teknikeri olmalıdır

Sanata ilgi duyan, şekil ve renk algılama yeteneği üst düzeyde olan, şekil ilişkileri arasında önemli farkları çözebilen, kurabilen kişiler, desen çizimi teknik resim çizme yeteneği gelişmiş kişiler, sanatla sürekli iç içe olan kişilerin halı ve kilim teknikeri olabileceklerini bilmeniz gerekir.

Halı ve kilim teknikerinin çalışma alanı genelde sabit yerlerdir. Oturdukları yerden ipliklerin belli bir model içinde ortaya sanat eseri çıkarılması için çalışırlar ancak çalıştıkları ortam kokulu, tozlu ve gürültülü olduğunu hatırlatalım.

Halı kilim teknikeri olmak için alınması gereken eğitim

Meslek Yüksek okullarındaki Halıcılık ve kilimcilik bölümünde okuyarak tekniker olunabilir. Bunun için lise ve dengi okullardan mezun olduktan sonra ilgili bölümün puanları yeterli olduğu takdirde bu okula girip önlisans diploması alınıp halı ve kilim teknikeri olunur.

[caption id="attachment_1729" align="alignright" width="300"]Kilim ve Halı Teknikeri Kilim ve Halı Teknikeri[/caption]

Halı ve kilim teknikerinin iş bulma imkanları

Türkiye'miz Turizm iç içe yaşadığı için özellikle tatil yörelerinde kök boya ile yapılmış doğal yöntemlerle üretilmiş halı kilimler büyük ilgi görmektedir. Ayrıca ihracata yönelik olarak üretilen imalathanelerde Halıcılık sektöründe kendini geliştirmiş halı ve kilim teknikerlerinin iş bulma imkanları çoktur. Kendi iş yerinizi de açabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, halk eğitim merkezleri ile özel işletmelerde özel dokuma fabrikalarında iş bulma çalışma imkanları bulunmaktadır.

Halı ve kilim teknikeri ne kadar maaş alır

İhtiyaç durumuna göre halı ve kilim teknikerinin maaşı ortaya çıkar. Çalıştığımız kurumda iyi para kazandırıyorsanız sizin de önemli bir maaş alacağınız kesindir. Bu durum eğer özel firmada çalışıyorsanız performansa bağlı olarak değişir, resmi bir kurumda çalışıyorsanız devlet memurları statüsünde maaş alırsınız. Ayda ortalama asgari ücretin 2 buçuk katı kadar maaş alınabilir.

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir