Ev / 5N1K / Isıl işlem teknisyeni kimdir ne iş yapar
Sponsor Reklam

Isıl işlem teknisyeni kimdir ne iş yapar

Soğutma ve ısıtma tekniklerini kullanarak her türlü metalin fiziksel mekanik ya da kimyasal özelliklerinin değiştirilmesi kontrol edilmesi, yüzey işlemlerinin yapılmasını sağlayan kişiye ısıl işlem teknisyeni denir.

Isıl işlem teknisyeni görevleri nedir

Sarf malzemelerinin stoğunu kontrol etmek, çalıştığı işyerinde kayıtları tutmak, çalıştığı işletmede nitrasyonla yüzey sertleşmesine yardımcı olmak, endüksiyon ile yüzey sertleşmesi yapılmasına katkı sağlamak, gerektiğinde teknik resim çizmek, tezgahların bakım ve onarımını yapmak, mesleki gelişim ile ilgili faaliyetlerde bulunmak, prosesin sürekliliğini kontrol etmek, çalıştığı kurumdaki yardımcı elemanları gerekli iş bölümünü yapmak, meneviş yapmak, malzemeleri muayene etmek, sertliklerini ölçmek, sıcak şekillendirme işlerini yapmak, pressler kullanarak her türlü parçanın kalıp içinde şekillenmesine destek vermek

Kimler ısıl işlem teknisyeni olabilir

Ayrıntılara dikkat eden, dikkatli ve önlem, güvenlik alabilen

Uuzay ve şekil ilişkilerini ayırt etmesini bilen

Çizim yeteneği gelişmiş fizik matematik derslerine ilgi duyabilen

Sorumluluk sahibi sabırlı kurallara uyan

Grup çalışmasına uyum sağlayan

Düzenli tertipli ve planlayıcı özelliği olan kişiler ısıl işlem teknisyeni olabilir.

Isıl işlem teknisyenleri nerelerde çalışır

Her türlü fabrika ve atölyelerde çalışma şansı bulunan ısıl işlem teknisyenleri genelde sıcak ortamlarda faaliyette bulunur. Kelime anlamıyla ısı kökünden türediği için her türlü sertlik, yumuşaklık ölçümleri yapılır, sıcak biçimlendirme yapıldığı için hem sıcak hem de kapalı ortamlar ve gürültülü yerlerde çalışacaklarını hatırlatalım. İsteyen kendi başına özel atölyesini kurarak da çalışması şansına sahiptir.

[caption id="attachment_1810" align="alignleft" width="260"]ısıl işlem teknisyeni ısıl işlem teknisyeni[/caption]

Isıl işlem teknisyeni olmak için alınması gereken eğitim

Meslek liselerinin ısıl işlem bölümünde okuyanların kendini geliştirerek ilgili bölümlerde yüksek öğrenim alma şansı bulunmaktadır. Meslek liselerinde eğitim 4 yıllık ayrıca yüksek öğrenim faaliyetlerine katılarak meslek yüksekokullarında da kendini geliştirme şansı mevcuttur.

Isıl işlem teknisyeni ne kadar maaş alır

Kamu ve özel kuruluşlarla ve ait atölyelerde çalışma şansı bulunan ısıl işlem teknisyenleri eğer kamu kurumunda çalışırsa devletin belirlediği standart ücretlerden hak eder. Ama özel kuruluşlarda teknisyen olarak çalışacaksa firmanın sizinle yapacağı pazarlık ile alacağınız ücret belirlenir. Bu da başlangıçta asgari ücret sonrasında ise sizin özelliklerinize göre ücret teklif edilecektir.

Ayrıca Gözatın

2. El Araç Alış Satış

2. El Araç Alım-Satım İşlemleri  Geçmiş dönemlerde bir araç sahibi olmak bir apartman dairesi ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir