Ev / Meslek tanıtımları / İklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknikeri
Sponsor Reklam

İklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknikeri

Sanayi ve gıda ürünlerinin en iyi şartlarda özelliklerini kaybetmeden korunması ve işlenebilmesi için, soğutma ve endüstriyel iklimlendirme sistemleri ile en uygun bir şekilde iklimlendirme sistemini oluşturan kurulacak sistemin bütün maliyetlerini hesap eden ve gerekli durumlarda bu sistemin bakımını onarımını ve sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasını gerçekleştiren kişiye iklimlendirme ve soğutma teknikeri denir.

İklimlendirme ve soğutma teknikeri ne iş yapar? Görevleri nelerdir?

Bu personel her çeşit iklimlendirme ve soğutucu tesisatın onarım ve bakımını gerçekleştirir. Soğutma iklimlendirme sistemlerinde oluşturulan çalışmanın düzenli olarak bakımlarını yapar, havalandırma ve iklimlendirme soğutma sistemlerinin önceden tasarımını yapar ve çalışacağı uygun elemanları bulur. Kuracağı mekanlarda soğutma ve ısıtma sistemlerinin 100 metrekareye geçmeyecek olan mekanlar için projeler hazırlar endüstriyel ve tarımsal ürünlerin korunması saklanması ve gerekli nem sıcaklık seviyelerinin ayarlanarak saklanma sürelerini takip eder. Soğutma ve iklimlendirme teknikeri ihtiyacı olduğu durumlarda soğutma kompresörü kondenser akışkan kontrol cihazları, bilgisayar termostat hava hızı ölçüm cihazı, elektriksel ölçme cihazları, su soğutma kuleleri, şarj silindiri, vakum pompası gibi araç ve gereçler kullanılır.

Kimler soğutma ve iklimlendirme teknikeri olmalıdır

Çizim tasarım yeteneğine sahip olan kişiler, mekanik konularına meraklı şekil ilişkilerini kolayca anlayabilen gözleri ve elleri eşgüdümle kullanabilen, Fen bilgisi derslerine ilgili bilhassa fizik dersi ile ilgili konularda başarı gösteren kişilerin bu işi yapabileceğini hatırlatalım.

İklimlendirme ve soğutma teknolojisi işi ile ilgilenecek olan kişilerin çalışma koşulları oldukça sıkıcı zor yerler olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü gürültülü sıcak soğuk kapalı ortamlarda çalışmak zorundadırlar. Gerektiği durumlarda Makina Mühendisleri ne ve benzer meslek erbapları ile işbirliği içinde çalışırlar.

İklimlendirme ve soğutma teknikeri olmak için alınması gereken eğitim

Lise ve dengi okullardan mezun olduktan sonra üniversitelerin iklimlendirme ve soğutma teknolojisi bulunan yüksekokullarda eğitim verilmektedir. Eğitim süresi 2 yıldır. Mezun olduktan sonra soğutma teknikerliği ya da iklimlendirme teknikerliği alanında eğitim öğretim almış olarak mezun olunur.

Soğutma ve iklimlendirme teknikeri iş imkanları

Bu okulu bitiren kişilerin iş bulma fırsatları oldukça fazladır. Çünkü küresel ısınma sebebiyle ve insanların rahatına düşkünlüğü ile alakalı olarak da klima ve soğutucular hayatımızda yerini hızla almaktadır. Sizlerin de her gittiğiniz yerde dikkatini çekmiştir. Apartmanların binaların evlerin köylerin bile duvarlarında soğutma sistemleri ya da ısıtma sistemleri yerini almıştır. Bunların montajı bakımı tamiri ile ilgili olarak birilerinin bu işi yapması gerekmektedir. Doğal olarak işini en iyi şekilde yapan kişilerin bu sektörde önemli oranda para kazanacağını düşünüyoruz.

İklimlendirme ve soğutma teknikeri maaşı

Çalışma sistemleri genelde özel sektörde olmakla birlikte kişisel olarak kendi işyerini açan insanların sayısı da oldukça fazladır. Eğer Birinin yanında çalışırsanız performansınıza göre Asgari ücretin iki katı maaş alabilirsiniz. ancak kendi işyerinizi açarsanız ihtiyacı göre ve yaptığınız çalışmaya göre kazanacağınız parayı kendiniz belirlersiniz

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir