Ev / 5N1K / İç mekan dekorasyon teknisyeni
Sponsor Reklam

İç mekan dekorasyon teknisyeni

 İç mekan tasarım teknisyeni; yaşadığımız evlerin binaların iç bölümlerinin düzenlenmesi amacıyla teknoloji ve sanatı en ince ayrıntılarına uygun bir şekilde kullanarak teknik çizim yaparak farklı tasarımlar meydana getiren kişiye iç mekan dekorasyon teknisyeni ya da iç mekan tasarım teknisyeni adı verilmektedir.

İç mekan dekorasyon teknisyeninin görevleri

Eserlerinde özgün tasarımlar ortaya çıkarır

Teknolojik aletleri kullanarak teknik çizimler yapar

Mekanda kullanacağı malzemelerin hesaplamasını minimum düzeyde ortaya çıkarır

Mekana uygun miktarda ve türde kullanılacak malzemelerin seçimini yapar

Bboş bir mekanda Su elektrik doğalgaz gibi donanım ihtiyacının giderilmesi için ben hesaplama yapar

Bütün yapılacak işlerin projesini hazırlayarak gerekli plan ve uygulama aşamaları sırasıyla yapılır

İç mekan dekorasyon teknisyeni müşterilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini göz önünde bulundurarak çalışır, çalışırken de dekorasyon araç gereç ve ekipmanlarını kullanır

İç mekan dekorasyon teknisyeni olmak için gerekli özellikler nelerdir

Sorumluluktan kaçmayan, teknoloji ve yenilikleri açık olan tasarım becerisi güçlü, eleştirilere açık, el ve göz koordinasyonu uyumlu, şekillerle arası iyi, güzel sanatların bütün dallarına meraklı, Estetik yönü gelişmiş kişiler olması gerekmektedir.

İç mekan dekorasyon teknisyeni nerelerde çalışır

Her türlü mekanda çalışmak zorunda kalabilir. Bazen soğuk ortamlarda bazen sıcak mekanlarda çalışmak zorunda kalan dekorasyon teknisyenleri arklı meslek gruplarıyla işbirliği ve iletişim halinde olmalıdır. İletişim halinde olacak kişiler teknik ressamlar Mimarlar inşaat mühendisleri Elektrik Mühendisleri tesisat mühendisleri ve diğer inşaatla ilgili ürün satan kişi ya da kuruluşlar olabilir.

[caption id="attachment_1823" align="alignleft" width="300"]İç mekan dekorasyon teknisyeni İç mekan dekorasyon teknisyeni[/caption]

İç mekan tasarım teknisyeni olmak için gerekli eğitim

Eğitimini almak için Anadolu meslek liseleri ya da Anadolu Teknik liselerin iç mekan tasarımı bölümünde başlamak gerekir. Bu okulların Sanat ve tasarım alanının iç mekan dekorasyon dalı adı verilen bölümünü okuyanlar iç mekan tasarım teknisyeni olarak adlandırılır. Eğitim 4 yıldır dokuzuncu sınıftan itibaren meslekle ilgili bilgiler öğrencilere kazandırılmaya başlamış. Ayrıca kendini geliştirmek yükselmek isteyenler dikey geçiş sınavı ile meslekte ilerleyebilir.

İç mekan dekorasyon teknisyeni iş bulma imkanları nelerdir

Mimarlık bürolarında çalışma imkanları olduğu gibi Mobilya üretimi yapan firmalarla da işbirliği halinde çalışabilirler. Ayrıca iç mimar bürolarında süsleyici unsurların üretimi yapılan işyerlerinde teknik eleman olarak çalışmak şansları bulunmaktadır.

İç mekan tasarım teknisyeni ne kadar maaş alır

Serbest piyasada çalışacağı için teknisyenin kişisel özelliklerine göre çalışma yeteneklerini ve çalıştığı kuruma getirisi ile doğrudan orantılı olarak alacağı maaş ortaya çıkar. Bu durum ortalama Asgari ücretin iki katı kadar olabilir. Kendini geliştirmiş yetenekli dekorasyon teknisyenleri daha fazla maaş alabilir.

Ayrıca Gözatın

2. El Araç Alış Satış

2. El Araç Alım-Satım İşlemleri  Geçmiş dönemlerde bir araç sahibi olmak bir apartman dairesi ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir