Ev / Meslek tanıtımları / Halkla ilişkiler elemanı kimdir ne iş yapar?
Sponsor Reklam

Halkla ilişkiler elemanı kimdir ne iş yapar?

Halkla ilişkiler elemanı çalıştığı ya da temsil ettiği kurum, kuruluş, şirkette tanıtım çalışmaları yapan ve kurumunu en iyi şekilde temsil ederek çevrede olumlu izlenimler bırakabilecek, ilişkilerin kurulmasına yönelik çalışmalar yapan, hizmetler sunan kişiye halkla ilişkiler görevlisi denir.

Halkla ilişkiler görevlisi ne iş yapar

Tüketicilerin şikayetlerini, beklentilerini takip eder ve bu konu hakkında gerekli çalışmaları ilgili birimlere aktarır.

 Çalıştığım firmada, kurum içinde gerekli iletişimin sağlanması amacıyla çalışmalar yapar.

İhtiyaç durumunda sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesi, gerektiği durumlarda seminer, sergi düzenlenmesi ve basınla ilgili konularda gerekli çalışması yapılması gerekir.

Çalıştığı firma ile ilgili tanıtıcı bilgiler toplar ve yöneticilerin bu konuda bilgilendirir.

İlgili birimlerle eğitim ihtiyacının giderilmesi amacıyla işbirliği yapar.

Personel ve yönetim arasında iletişimin güçlendirilmesi amacıyla çalışmaları organize eder.

Çalıştığı kurumun tanıtılmasına katkı sağlar, gerekli durumlarda faaliyet raporları hazırlar.

Kimler halkla ilişkiler uzmanı olmalıdır

Ekip çalışması mantığıyla hareket edebilen, takım çalışmasına uyum sağlayabilenler, her türlü sorunu çözmek için farklı düşünenler, yüksek etkileşimli ve yüksek tempolu iş ortamlarında çalışabilenler, öğrenmeye ve gelişmeye açık olanlar, araştırmayı ve okumayı seven insanlar, sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olan insanlar halkla ilişkiler görevlisi olabilir.

Halkla ilişkiler görevlisi nerede çalışır

Özel kuruluşlarının halkla ilişkiler, iletişim bölümlerinde ya da halkla ilişkiler ajanslarında iş bulabilirler. Çalışma ortamları genelde kapalı ofis ortamlarıdır. Çalışmaları farklı mekanlarda etkinliklere katılmak toplantılara iştirak etmek toplantı düzenlemek olduğu için bazı durumlarda şehir dışına gidebilirler. Yüksek etkileşimli ve yüksek tempolu çalışma ortamlarında bulunmak zorundadırlar.

[caption id="attachment_1744" align="alignright" width="300"]Halkla ilişkiler elemanı Halkla ilişkiler elemanı[/caption]

Halkla ilişkiler görevlisi hangi eğitim alınmalıdır

Bu meslekte bilgi birikimine sahip olmak için mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının organizasyon hizmetleri ya da halkla ilişkiler bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca lise eğitiminden sonra meslek yüksekokullarının tanıtım bölümü halkla ilişkiler bölümünde de bu eğitim alınabilir.

Liseden mezun olarak da bu işi yapma şansı bulunmaz dururken mutlaka üniversite bitirilmesi gerektiğini hatırlatalım çünkü lise mezunlarının kolay kolay iş bulabileceğini söylemek çok doğru olmaz. Şimdi fakültelerde ilgili bölümlerde okuyarak kendini geliştirip bu konuda birikim sahibi olur. Önemli kurum kuruluş şirketlerde çalışma fırsatı depolanmalıdır Bunun için Üniversite sınavlarına girerek iyi bir üniversitede bu bölümden eğitim almak en doğru olanıdır.

Halkla ilişkiler görevlisi maaşı

Genelde özel sektörde iş bulma imkanlara sahip olan bu meslek elemanları eğitim süresi boyunca da staj yaparak para kazanabilirler. İş sonrasında ise çalıştıkları kurumun ihtiyacına göre maaş alma hakkına sahiptirler. Lise mezunu birisi ile üniversite mezunu birisi arasında oldukça önemli maaş farkı bulunmaktadır.

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Yorum

  1. Kocaelide tam kadrom var ek iş istiyorum ilvilenirseniz memnun olurum saygılar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir