Ev / Meslek tanıtımları / Halkbilimci kimdir ne iş yapar?
Sponsor Reklam

Halkbilimci kimdir ne iş yapar?

Toplumun her türlü anane içerikli manevi ve maddi kültür unsurları olan yönetim, hukuk, edebiyat, Halk Eğitimi, el sanatları gibi kültürler arasındaki farklılık ve benzerlikleri araştıran, analiz eden, değerlendiren kişilere folklorcu ya da halkbilimci denir.

Halkbilimci ne iş yapar

Farklı sosyal gruplar içinde bulunarak onların töreleri, inançları, gelenekleri, oyun ürünleri, müzikleri, mimari el sanatları ve halk hekimliği gibi konular hakkında incelemeler yapar. Grup ya da bireysel olarak farklı davranışları inceleyerek yorumlar. Bazı durumlarda anket uygulayabilir. Farklı sosyal grupların psikolojik tutum ve davranış biçimleri siyasal sosyal dinsel  ailevi inceleyerek aralarındaki ilişkiler sosyal değişim konularını inceler. Sözlü ve yazılı kaynakları derleyerek bütün malzemeleri arşivler. Müzelerde belli bir sıralama içinde vatandaşın hizmetine sunar yaptığı gözlemleri işitsel ve görsel olarak kayıtlara alır.

Halkbilimci olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir

 Halk bilimci olmak için gözlem yapmayı seven yaptığı gözlemlerin sonuçlarını kayıt altına alan raporlaştırma her türlü insanla iyi iletişim kurabilen sosyal bilimlerde ilgili farklı kültürleri tanımak için araştırmaya hevesli kişiler olmalıdır.

[caption id="attachment_1733" align="alignright" width="300"]Halkbilimci kimdir ne iş yapar? Halkbilimci kimdir ne iş yapar?[/caption]

Folklorcu ya da halk bilimci nerelerde çalışır

Halk bilimci olan bir kişi çalışması sırasında farklı ortamlarda bulunabilir. Her türlü insanla iletişime girer. Her türlü konuda bireylerle görüşme yapar. Açık alanda kapalı alanda çalışabilir.

Halk bilimci olmak için alınması gereken eğitim lise ve dengi mezunu olan herkesin Üniversite sınavlarına girerek halkbilim ya da Türk halk bilimi programlarına yerleşerek 4 yıl eğitim görüp bu ünvana sahip oluşu üniversitelerin halk bilimi ve Türk halk bilimi bölümünü bitirenlere lisans diploması verilir.

Halkbilimci nerelerde iş bulur

Üniversiteyi başarıyla bitirenler branşlar ile ilgili konularda Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Medya organlarında televizyon radyolarda, Basın Yayın guruplarında iş bulma şansları bulunmaktadır. Kamu kuruluşlarında halkbilimci kadroları oldukça azdır.

Folklorcu ya da halk birinci ihtiyacı son zamanlarda pazarlama reklam halkla ilişkiler gibi alanlarda değerlendirilmektedir.

Halkbilimci maaşı ne kadardır

Devlet kademesinde görev alıp çalışan bir halk bilimci memur statüsünde maaş alır bu da şu an için 2500 lira civarında başlangıç ücreti ödenir, ancak özel kuruluşlarda kişinin performansına bağlı olarak aldığı maaş netleşir.

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir