Ev / Meslek tanıtımları / Gastronomi uzmanı kimdir ne iş yapar
Sponsor Reklam

Gastronomi uzmanı kimdir ne iş yapar

 Gastronomi uzmanı uluslararası seviyede Türk mutfağının ve Türk kültürünün tanıtılması için katkı sağlayan onun saygınlığının korunmasına destek veren, klasik ve modern pişirme yöntemleriyle yiyecek içecek yönetimi alanında birikimli, Gıda hammaddelerinin besin değerleri hakkında bilgi sahibi, beraber çalıştığı sorumluluk sahibi olduğu kişilerle yemek pişirme aktivitesi, kültürü, felsefesi, müzik, resim ve görgü kuralları bağlamında uyum içinde sunmasını bilen birikimli, eğitimli yönetici kişilere gastronomi uzmanı denir.

Gastronomi uzmanının görevleri nelerdir

Türk mutfağını ve yemeklerini dünyada tanıtma ve geliştirme çalışmalarına katılmak diğer mutfak kültürlerinin yemek tariflerini ve yerli yabancı görsel ve yazılı yayınları takip ederek sonuçlarını değerlendirip raporlar hazırlayıp ilgili kişilere ya da kurumlara bilgi etmek, bilgileri saklamak. Yaptığı çalışmaları araştırmaları ürünleri üretim teknikleri açısından ekonomik ve hazırlanabilir şekilde sunmak. Üretim aşamasında oluşabilecek her türlü sorunu çözmek ve yöntem bularak işlevsel hale getirmek. Beraberindeki çalıştığı kişilerle hem rekabet edebilmek, Hem de yeni yöntemler geliştirmek üretilen ürünlerin tüketiciye ulaştı buluncaya kadar her aşamasında denetleme yapmak. Yönetim ve kalite kontrolünü sağlamak.

Kimler gastronomi uzmanı olmalıdır

Gastronomi uzmanı olmak için yoğun iş temposuna uyum sağlayan etkin ve hızlı kararlar alabilen, temizlik kurallarına uyan yaygın ve yoğun olarak dikkatini en üst seviyede kullanabilen, biyoloji kimya fizik matematik konularında bilgili araştırma ve incelemeye ilgi duyan, el becerileri gelişmiş sabırlı estetik ve yeni ürünler ortaya çıkarma düşüncesinde olan, göz ve el koordinasyonları gelişmiş kişiler olmalıdır.

Gastronomi uzmanı nerede çalışır

Son dönemlerde turizmin giderek yaygınlaşması aynı zamanda insanların dışarılarda restoranlarda, özel yemekler yemek istemesi ile birlikte çalışma alanları giderek artmıştır. Ulaştırma sektöründe, seyahat ve Turizm sektörlerinde çalışabilir.

[caption id="attachment_1705" align="alignright" width="292"] Gastronomi uzmanı Gastronomi uzmanı[/caption]

Gastronomi uzmanı olmak için hangi eğitimi almak gerekir

Öncelikle meslek liselerinin ilgili bölümlerinden başlamak gerekir, daha sonra üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi içinde bulunan mutfak sanatları ve gastronomi turizm işletmeciliği ve bilişim bilimleri yüksekokulunun gastronomi bölümlerinde bu eğitimin alındığını hatırlatalım bu mesleğe başlangıç olarak lise ya da dengi okul mezunu olmak gerektiğini hatırlatalım. Ancak meslek liselerinde dikey geçiş hakkı yakalamak için aşçılık yeme içme ile ilgili bölümlerde okumak avantaj sağlar.

gastronomi uzmanı ne kadar ücret alır

gastronomi uzmanı maaşı ne kadardır

Gastronomi uzmanı olan bir kişi kendini ifade ettiği zaman yani ünlü, tanınan bilinen birisi olduğu zaman fiyatını kendi belirler. Çünkü işletmeler iyi bir gastronomi uzmanı ile çalışır. Firma şirket kazanırsa gastronomi uzmanı da eli güçlenir ve istediği fiyatı alır. Yani 3 bin ile 10 bin lira arasında maaş alabilirler.

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Yorum

  1. Pingback: Telek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir