Ev / İŞ HAYATI / İş Fırsatları / Finans Uzmanı kimdir, ne iş yapar?
Sponsor Reklam

Finans Uzmanı kimdir, ne iş yapar?

Finans Uzmanı hakkında bilgi

Finans kurumlarına ya da bankalara kredi başvurusunda bulunan kişi ya da firmaların mali kaynaklarını araştıran, değerlendiren ve bu yönde en uygun ekonomik destek seçeneğine karar veren kişiye Finans uzmanı denir. Bu önemli kişi çalıştığı kurumda ya da şirkette hem karşı tarafın hemde kendi kurumunun zarar görmeden kazanç sağlaması için sermaye, mal varlığı ve para yönünden kaynakları değerlendirir.

Finans uzmanının görevleri nelerdir

Finans uzmanı olan bir kişi çalıştığı kurumda likidite politikası dahil olmak üzere bütün finansal planlamaları yapar, bağlı bulunduğu kurumun aldığı krediyi ödeyebilme, üretim yapma yönünden değerlendirme yapar.

Finans uzmanı olan biri çalıştığı danışmanlık şirketinde ya da bankalarda görev yaparken Kredi talebinde bulunan firmaların sınav tablolarını inceler, ne ölçüde kar elde edileceğini ve hangi konularda yatırım yapılacağına karar verir. Bu açıdan analiz yapar.

Kimler Finans uzmanı olabilir

Finans uzmanı olmak için ekonomik konulara ilgi duyan, sayısal yönden düşünme gücüne farklı, yenilikçi ve çabuk düşünebilen düzenli çalışabilen, insanlarla iletişimi güçlü ve ikna yeteneği yüksek olan kişiler olmalıdır.

Finans uzmanı nerelerde çalışır

Finans uzmanı olan bir kişi özellikle bankalarda, danışmanlık şirketlerinde, Finans kurumlarında çalışır. Çalıştığı ortam kapalı büro ortamlarıdır. Genelde sayısal verilerle ilgili incelemeler ve analizler yapar. Çalışma fiziksel değil, zihinsel yönden daha ağırlıklıdır.

Finans uzmanı olan bir kişi muhasebe müdürleri, firma sahipleri, üst düzey kurum yöneticileri, finansman müdürleri, üretim müdürleri, istihbarat birimi çalışanları ile iletişim halinde olur.

Finans uzmanı olmak için hangi eğitimi almak gerekiyor

Finans uzmanı olmayı kafasına koyan bir kişi öncelikle liselerde sayısal derslere ağırlık vermeli, daha sonra da üniversitelerin iktisadi idari bilimler, çalışma ekonomisi, bankacılık, maliye, Finans, Sermaye Piyasası, ekonomi, muhasebe, finansman, ekonometri gibi bölümlerinden mezun veren fakültelerde okumalıdır.

[caption id="attachment_1654" align="alignright" width="300"]Finans Uzmanı Finans Uzmanı[/caption]

Finans uzmanı iş bulma fırsatları

Üniversiteden mezun olan bir Finans uzmanı eğer devlet kurumunda çalışacaksa, Kamu Personeli Seçme sınavına girip yeterli puanı almalıdır. Özel kurum ve kuruluşlarda çalışmak için kendini geliştirmeli ve bol referans yapmalıdır. Bankalar ve Sermaye Piyasası Kurulu gibi kamu kurumlarında ve özel sektörde iş olanakları oldukça fazladır.

Ülkemizde girişimcilerin hızla yeni müteşebbisler kuruması sebebiyle Özel sektörde de iş bulma olanakları oldukça fazladır.

Finans uzmanı ne kadar maaş alır

Bu durum tamamen çalışacağınız kurumla alakalıdır. Eğer devlet dairesinde çalışacaksınız kademe ve derecenize göre maaşınız standarttır. Fakat özel kurumlarda çalışacaksanız kurumun sizden istifade etme durumuna göre maaşınız değişiklik gösterecektir. Ortalama 3000 ile 7000 lira arasında maaş alma şansınız bulunmaktadır.

Ayrıca Gözatın

Evde Tütü Etek Yapma İşi

Kız çocuklarının çok sevdiği bir teşekkürü olan tütü etek bayanlara ek gelir fırsatı sunmaktadır. Eve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir