Ev / 5N1K / Ekonometrist Kimdir Ne İş Yapar?
Sponsor Reklam

Ekonometrist Kimdir Ne İş Yapar?

 Ekonometrist

İktisadi ve ekonomik konularda bilgi sahibi olan ve ekonominin gidişatını değerlendiren, ekonometri bölümünü bitireen,matematiksel ölçüm yapan, planlama ve strateji belirleyen, uygulamalı olarak piyasa analizi yapan, araştıran, inceleyen kişiye ekonometrist denir.

Ekonometristin görevleri nelerdir

  • Kurum, kuruluş ve işletmelerde verimi artırmak amacıyla planlamalar yapar yapılan çalışmaları denetler ve yönetir.
  • Ülkede ekonomik olarak çıkarılan kanunların uygulanması sorunların nicel olarak analiz edilmesi ve uygun ekonomik kararlarının Araştırma ve Eğitim olanakları ile birlikte matematiksel anlamda değerlendirilmesini yapar.
  • Ekonometrist görev yaptığı özel ya da tamam kurumunda Mikro İktisat, Makro iktisat, Uluslararası İktisat ve yöneylem konularında uygulama araştırma faaliyetlerine katılır.
  • Bir ekonometrist insan gücünün ve hammadde kaynaklarının yaşadığı toplumdaki insanların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla en etkili şekilde kullanılmasını ve üretilen hizmetin malın uygun ortamlarda saklanarak görüşülmesi aynı zamanda bu kaynakların verimli bir şekilde kullanılması amacıyla ekonomik konularda araştırma yapar.
  • Ekonometrist, klasik büro materyalleri iletişim araçları bilgisayarlar telefonlar ve teknolojik ürünleri en iyi şekilde kullanarak ekonominin gidişatı hakkında sürekli incelemeler yapar.

Kimler ekonometrist olmalıdır?

Ekonometrist olmak için doğal olarak sayısal yönü ağır basan, ekonomik verileri yakından takip eden, grafik okumasını bilen analiz yapan kişiler olması gerekir.

Farklı düşünen, konunun detaylarına inerek neden sonuç ilişkisini en iyi şekilde araştıran kişiler ekonometrist olmak için potansiyel diyebiliriz. Farklı düşüncelere görüşlere açık olan yenilikler ile uyum sağlayan, Teknolojiyi yakından takip eden, kişiler olmalıdır.

Ekonomist ekonometrist olabilecek bir kişide plan yapabilme, yapılan planı hayata geçirme, uzağı görme, Geleceğe yönelik öngörüler yapma, en önemli özellikler arasında sayılabilir.

Ekonometrist nerede çalışır

Daha ziyade kapalı mekanlarda oturduğu yerden çalışan bu meslek erbapları çalıştığı kurumun yöneticileriyle işverenlerle endüstri mühendisleri ile aynı zamanda çalıştığı kurumdaki diğer idari ve işletme personelleri ile sürekli iletişim halinde olması gerekir. Bazı durumlarda seyahat etmesi zorunlu olabilir.

Ekonometrist olmak için alınması gereken eğitim

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinden ekonometri bölümüne girerek bir yıl hazırlık olmak şartıyla 5 yıl eğitim görmesi ve sonunda lisans diploması alanlar ekonometrist olarak piyasada iş bulma şansı yakalar. Doğal olarakİ ktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinin ekonometri bölümüne girmek için lise ve dengi okul mezunu bitirmek YGS ve LYS sınavlarından yeteri kadar puan almak, üniversitelerin ekonometri bölümlerinin taban puanları en az birinin geçmek ve bölüme kayıt yaptırmak gerekmektedir.

[caption id="attachment_2145" align="alignleft" width="300"]Ekonometrist Kimdir? Ekonometrist Kimdir?[/caption]

Ekonometrist nerelerde iş bulur?

Ekonometri bölümünden mezun olan ekonometrist ünvanlı bir kişi her türlü kamu kurum kuruluşlarında çalışabileceği gibi özel sektörde araştırma şirketlerinde kurum ve kuruluşların planlama bölümlerinde en çok da borsa sektöründe analist olarak iş bulabilir.

Ekonometrist maaşları ne kadar

Kamu kurumunda çalışacak olan bir kişi devletin verdiği memur maaşları oranında ücret alırken özel sektörde görev alacak olan bir ekonometrist çalıştığı kuruluşta verimlilik hesabına göre performansına göre maaş alacaktır. Ortalama Asgari ücretin üç katı kadar maaş alabileceklerini söyleyebiliriz.

Ayrıca Gözatın

2. El Araç Alış Satış

2. El Araç Alım-Satım İşlemleri  Geçmiş dönemlerde bir araç sahibi olmak bir apartman dairesi ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir