Ev / Meslek tanıtımları / Eczacı kalfası kimdir?
Sponsor Reklam

Eczacı kalfası kimdir?

Eczacı kalfası hakkında bilgi

En yakın sağlık kurumu olarak kabul edilen eczanenin en önemli personellerinden biri olan eczacı kalfası çalıştığı eczanenin sahibinin denetiminde eczaneye gelen müşterilerin reçetelerini hazırlayarak, faturasını kesen, ilaç satış işlemlerini yapan, iş kayıtlarını tutan personeldir.

Eczacı kalfası neler yapar?

Eczacı kalfası olmak isteyen bir kişi hasta olan kişilerin en sevdiği insanlar arasındadır. Çünkü muayene olan kişiler iyileşmek amacıyla doktorun yazdığı ilaçları satın almak için doğru eczaneye gider ,doğal olarak ilk karşılaştığı kişi Eczacı kalfasıdır. Eczacı kalfaları müşterileri güler yüzle karşılar reçeteleri hazırlar doktorun yazdığı ilaçların kullanımı ile ilgili hastaya bilgi verir. Bazı durumlarda reçetesiz olarak satın alınan ilaçlar ile ilgili olarak da hastaları bilgilendirir. Kan şekeri ölçer, gebelik testi yapar. En önemlisi de en güvenilir şekilde tansiyon ölçerek kişilerin basit rahatsızlıkların olduğu zaman hemen müracaat edeceğimiz ilk kişidir. Eczane kalfası çalıştığı eczanede azalan ihtiyaçları ilaçları not ederek sipariş verir çalıştığı eczanenin düzenini sağlar temizliğini yapar bilgisayar ile ilaç giriş çıkışlarını kayıt altına alır. İlaçları raflarda düzenler bunu yaparken de uzun süre raflarda bekleyen ilaçların son kullanma tarihlerini kontrol eder bazı durumlarda satılacak olan sağlıkla ilgili ilaç ve malzemeleri etiketler tartı ve ölçü aletlerinin düzenli olarak bakımını yapar fiş fatura düzenler, nöbetçi olduğu gecelerde eczanenin nöbetinde yer alır.

Kimler Eczacı kalfası olmalıdır?

İnsanlarla iletişimi iyi olan ve ekip çalışmasına uygun ve yakın olanlar, biyoloji ve Kimya konularını sevenler, sabırlı ve sorumluluk duygusu gelişmiş kişiler, düzenli tertipli ve dikkatli ayrıntılara önem veren kişiler Eczacı kalfası olabilir.

[caption id="attachment_2075" align="alignnone" width="300"]Eczacı kalfası Eczacı kalfası[/caption]

Eczacı kalfası olmak için alınması gereken

Eğitim Eczacı kalfası olmayı düşünen gençler Türk Eczacılar Birliği'nin düzenlediği kurslarda eğitim alması gerekir. Bu iş aynı zamanda Usta-Çırak ilişkisi ile öğrenilmektedir. Bu işe gönül veren gençler eczanelere çırak olarak girer ve uzun süre çalışarak Kalfa belgesi almayı hak eder. Elbette Türk Eczacılar Birliği'nin kurslarına giderek sertifika alınması gerekir. Lise ve dengi okul mezunu olan Türk Eczacılar Birliği'nin düzenlediği eğitimlerden bir buçuk ay kadar Eğitim alan kişiler Eczacı kalfası olabilir.

Eczacı kalfası ne kadar maaş alır?

Eczanenin bulunduğu konuma göre ve eczane sahibinin insiyatifine göre minimum asgari ücret olmak üzere eczaneye müşterilerini artıran, doğal olarak eczaneye kazandıran kalfalar iyi maaş alabilir. Bu durum tamamen sizin bireysel performansınıza ve yeteneklerinizi göre yapacağınız pazarlığa göre değişebilir.

Ayrıca Gözatın

Hasta bakıcısı kimdir, maaşı ne kadar?

Hasta bakıcısı, hasta olan insanlara hemşire ve doktorların tavsiye ettiği gerekli bakım işlemlerinin ve hizmetlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir