Ev / İŞ HAYATI / İş Fırsatları / 2016 Yılı Sözleşmeli Öğretmen Alımı
Sponsor Reklam

2016 Yılı Sözleşmeli Öğretmen Alımı

Öğretmenlik bekleyen öğretmen adaylarına gün doğdu

15 Temmuz 2016 tarihinde Fethullahçı Terör Örgütü adı verilen  vecuntacı subayların başlattığı darbe girişimi neticesinde yaşanan kargaşada oldukça fazla açığa alma olaylar yaşandı. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevden alınan öğretmen sayısının oldukça fazla olması öğretmenlik bekleyen adayları heyecanlandırdı. Bu kapsamda boşalan kadroların yerine 2016 yılı sözleşmeli öğretmen alımı yeniden gündeme geldi.  20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılması yönünde çalışmaların başlatıldığı söyleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı personeli olmak isteyen eğitim fakültesi mezunları durumun ne olacağını anlamaya çalışıyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde yapılması gereken Öğretmenlik Alan Bilgisi Kamu Personeli Seçme Sınavı da iptal edilerek gelecek aya bırakıldı. Durum böyle olunca da 2014 KPSS sınav sonuçlarının hala geçerli sayılacağı düşünülüyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki günlerde Öğretmenlik Alan Bilgisi KPSS sınavına yaparak bu sınav puanı ile boş olan öğretmenlik kadrolarına doldurmak amacıyla oldukça fazla sözleşmeli öğretmen alımı yapacağı tahmin ediliyor.

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı

Fethullahçı Terör Örgütü ile ilişkisi olan 30000 civarında eğitimcinin görevine son verildiği çoğunun da açığa alındığı söylenmektedir. Yaşanan bu olaylardan sonra bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin boş kalan öğretmen kadroları için sözleşmeli öğretmen alımı yapılabileceğini dile getirmişti. Bakanlık müsteşarının yaptığı açıklamaya göre örgütle ilişkisi bulunan öğretmenlerin görevlerine son verilecek durum netleştikten sonra da açık kadroların doldurulması amacıyla 2016 yılı sözleşmeli öğretmen alımı yapılabileceğini dile getirdi. Durum böyle olunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaklaşık 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağı tahmin edilmektedir.

Olağanüstü halin sona ermesinden sonra yeni eğitim öğretim döneminde oluşacak öğretmen açığını gidermek amacıyla eylül ve ekim aylarında yirmi bin civarında sözleşmeli öğretmen alımı 2016 yapılacağı tahmin edilmektedir. Böyle olunca da haliyle öğretmenlik bekleyen öğretmen adaylarına gün doğdu.

Ayrıca Gözatın

Giyim Mağazası Nasıl Açılır?

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri olan giyinme sayesinde ticaret hiçbir zaman bitmez. Bu sebeple Giyim …

Bir Yorum

  1. Pingback: Sözleşmeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir